Zmije su nekada imale NOGE i jagodične kosti, kažu naučnici

Nekada davno, u prvih 100 miliona godina svog postojanja, drevne zmije imale su noge i jagodične kosti, navodi se u novoj studiji porekla ovih gmizavaca.

Stručnjaci su do ovakvog zaključka došli proučavajući "izuzetno dobro očuvane“ ostatke nahaš (najash) zmija pronađenih u Argentini.

Veruje se da ovi ostaci stari 100 miliona godina i na njima se vidi da su zmije zaista imale noge milionima godina, prenosi Dejli mejl.

"Vidi se kako su zmije evoluirale od guštera“, kaže jedan od autora studije, profesor Majk Li.

U radu na studiji učestvovalo je više naučnika iz Kanade, Argentine i Australije.

"Poznato je da zmije nemaju noge ali to je slučaj i sa mnogim gušterima. Ono što je posebno kod zmija je njihova izuzetno pokretljiva lobanja zahvaljujući kojoj mogu da progutaju veliki plen“, rekao je dr Alesandro Palci sa Flinders univerziteta u Australiji.

"Dugo nismo imali detaljne informacije o prelazu sa relativno rigitne lobanje guštera do super fleksibilne lobanje zmije“, dodao je on.

Lobanja prazmije iz Argentine najkompletnije je očuvana lobanja neke drevne zmije ikad i za razliku od današnjih zmija ima dobro razvijene jagodične kosti koje podsećaju na guštera.

Ove prazmije imale su male ali savršeno razvijene noge prvih 100 miliona godina svog postojanja.

Stručnjaci kažu da nova studija ispravlja 160 godina pogrešnih informacija i pruža "empirijski dokaz“ o tome kako su zmije evoluirale u sadašnji oblik.

Fosil prazmije pronađen je u severnoj Patagoniji i blisko je povezan sa drevnom lozom zmija koje su naseljavale južnu hemisferu i koje su danas u rodu sa vrlo malim brojem zmija.