„Vodeće zemlje sveta aktivno razmatraju savremene kosmičke sisteme vojnei dvostruke namene, usavršavaju i dopunjavaju njihove tehničke karakteristike“, rekao je Putin.
Vojno-političko rukovodstvo SAD otvoreno razmatra kosmos kao poprište vojnih dejstava.
„Radi očuvanja superiornosti u toj sferi, SAD ubrzano stvaraju kosmičke snage, koje već sprovode operativne pripreme“, kazao je Putin.
On je naglasio da je u Rusiji završeno raspoređivanje svemirskog kompleksa za komunikacije velike brzine na geostacionarnoj orbiti i dodao da Rusija nastoji da na tom polju stvori temelje za budućnost.
„U odbrambenim organizacijama razvijaju se perspektivni sistemi i kompleksi. Preduzeća počinju proizvodnju uređaja, koristeći ruske komponente“, dodao je predsednik Ruske Federacije.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je ranije izjavio da je Severnoatlantska alijansa priznala kosmos kao svoju novu operativnu sferu, što znači da će sva sredstva u kosmosu biti na raspolaganju Alijanse, kako u mirnodopsko vreme, tako i u vreme rata.
Za ruske eksperte ova izjava jasno ukazuje na budući razvoj događaja, naročito ako uzmemo u obzir da su se NATO i zemlje članice Alijanse suprotstavljale svim naporima Moskve da se postigne dogovor o zabrani razmeštanja oružja u kosmosu.
Bivši šef Pentagona: Svet je na ivici hladnog rata
Manjak uzajamnog poverenja i lakomislenost političara doveli su do toga da je rizik od nuklearne katastrofe sada veći nego u vreme hladnog rata, izjavio je bivši šef Pentagona Vilijam Peri.
„Danas smo na ivici novog hladnog rata. SAD i Rusija opremaju svoj nuklearni arsenal, trošeći neverovatne resurse. Ponovo nam preti opasnost od hladnog rata, koja je, kako mi se činilo, bila iza nas. Opasnost od nuklearne katastrofe danas je veća nego u vreme hladnog rata“, ocenio je on.
Prema njegovom mišljenju, u poslednjih 20 godina i SAD i Rusija su „delovale nerazumno“, ali, kako je rekao, nije pitanje ko je kriv, nego kako da se izmeni situacija.
Kada je reč o SAD, Peri smatra da prvo treba da se prekine praksa lansiranja balističkih raketa bez prethodnog upozorenja Rusije i drugih zemalja, da se smanje ovlašćenja predsednika u toj sferi i da se spreči nova nuklearna trka u naoružanju.
„Trenutno su u Kongresu SAD na razmatranju nacrti zakona koji se odnose na prve dve opasnosti, ali nema nikakvih šansi da se oni usvoje sledeće godine, jer naš narod i naš Kongres ne shvataju opasnost“, konstatovao je Peri.
Prema njegovim rečima, krajnji cilj je eliminisanje postojećeg nuklearnog oružja u celom svetu, ali, kako je rekao, to je u doglednoj budućnost „malo verovatno“.