Sad je i naučno dokazano: Dosada i hladnoća ZAGLUPLJUJU i SKUPLJAJU mozak

Duži boravak u ledenoj pustari Antarktika može da ošteti mozak, pokazala je nedavno objavljena studija.

Naučnici su proučavali mozak istraživača sličnih godina koji su 14 meseci proveli na Južnom polu i došli su do zaključka da su hladnoća i dosada doveli do toga da im se mozak skupi.

Autori studije su proučavali skenove mozga osam članova ekspedicije koji su se posle višemesečnog boravka u nemačkoj istraživačkoj stanici Nojmajer III vratili kući.

Tokom boravka u ledenoj pustari, članovi tima su s vremena na vreme testirali svoje kognitivne sposobnosti i memoriju i radili analize krvi kako bi izmerili nivo proteina potrebnih da mozak normalno funkcioniše.

Po povratku u civilizaciju, mozak im je opet bio skeniran i utvrđeno je da se skupio i da su se vratili sa manje sive materije nego pre odlaska na put, prenosi Gizmodo.

Najviše štete pretrpeo je hipokampus, deo mozga sa centrima za pamćenje i kognitivne sposobnosti.

Ni posle mesec i po dana boravka u civilizaciji, mozak im se nije značajno "raširio" ali se stručnjaci nadaju da će posledice biti privremene.

Stručnjaci su došli do zaključka da je do smanjenja mozga došlo zbog surovih uslova života i monotonog krajolika - belo dokle god pogled seže dan za danom.

Antarktik  YouTube/ TheRichest

Vođa studije Aleksander Stan kaže da se očekuje da će se mozak članova ekspedicije uskoro vratiti na staro jer su se vratili starom životu društvenih obaveza i interesantnih stvari.

Stan upozorava da će dodatne studije uticaja Antarktika na ljudski mozak biti neophodne jer će ljudi i dalje odlaziti tamo, a u nekoj skorijoj budućnosti bi mogli čak da odu i na Mars a te misije će biti isto tako, ako ne i više, usamljeničke.