Novi koronavius koji se pojavio u kineskom gradu Vuhanu, odakle se kasnije proširio i na druge delove zemlje, izazvao je paniku širom sveta.
Od njega je do sada umrlo 25 ljudi, a skoro 600 je zaraženo.
Kako bi se sprečilo širenje ovog opasnog virusa koji se prenosi sa čoveka na čoveka, a koji kod onih sa oslabljenim imunitetom, starijih i dece, može da prouzrokuje upalu pluća ili bronhitis, kinesko ministarstvo transporta obustavilo je sav autobuski i trajektni saobraćaj za grad Vuhan.
Strah postoji i u kineskoj provinciji Šandong, u gradu Đinan, gde su vrtići zatvoreni, a na građane je apelovano da ne izlaze iz kuća i ne putuju bez preke potrebe. O tome za portal Telegraf.rs priča Srpkinja J. S. (27) koja već nekoliko godina živi u Kini.
Srpkinja, koja inače radi u vrtiću, navodi da je od svog šefa dobila poruku u kojoj joj je rečeno da zbog virusa koji trenutno vlada u Kini, ne izlazi iz kuće.
“Za svoje dobro, ostani kod kuće’. Poruku te sadržine sam dobila od svog šefa. Radim u vrtiću koji je vladin, i koji je zatvoren kada se virus pojavio. Direktor vrtića je javio da je ustanova zatvorena i da će nam blagovremeno javiti kada ćemo nastaviti sa radom. Sada smo i dalje na raspustu”, priča Srpkinja.
Kada je do njih stigla zabrinjavajuća vest da Kinom hara koronavirus, J. S. priča da joj u tim trenucima nije bilo svejedno.
“U jednom trenutku sam se uplašila. Pomislila sam: ‘Šta sad da radim?’. Ali znajući da strah ubija i privlači, trudim se da ne potiskujem, ali da budem oprezna i nadam se da će sve biti okej “, navodi ona.
Srpkinja kaže i da je primetila da ljudi u Đinanu ovih dana nose zaštitne maske i u tržnom centru, što, kako objašnjava, ranije nije bio slučaj.
“Pre su svi nosili maske samo napolju, to je ovde normalno zbog zagađenosti vazduha. Ali, otkad se pojavio virus, maske ne skidamo nigde, ni kad smo u zatvorenom prostoru kako bismo se zaštiti. Ja masku nosim svugde, čak i kad idem do prodavnice koja je u samoj zgradi gde živim. Mada, nije da ni uz maske čovek može skroz da se zaštiti”, kaže.
Ona dodaje da su građani savetovani da ne putuju zato što su železničke stanice i aerodromi najriskantniji.
“I da hoću sad da dođem kući, u Srbiju, to bi tek bilo rizično”, priča J. S.
Inače, trenutno se u Kini proslavlja Kineska nova godina. Procenjuje se da će posle završetka ove manifestacije, situacija biti još ozbiljnija, a prema mišljenju epidemiologa Zorana Radovanovića, takozvana vuhanska bolest mogla bi posle toga da dođe i kod nas.
Ono što posebno zabrinjava jeste podatak da je jedan pacijent koji je dobio koronavirus zarazio čak 14 zdravstvenih radnika. Kasnije su stigle potvrde o tome da virus mutira.