Otkriveno kako je nastalo srce na Plutonu

Tokom leta pored Plutona misija NASA-e napravila je fotografije na kojima se vidi da ova patuljasta planeta ima površinu u obliku srca.

Novo istraživanje Plutonovog "zaleđenog srca" otkrilo je da je ovim delom planete duvaju jaki vetrovi koji su verovatno tvorci srcolikog pejzaža, piše CNN.

Ovo područje naziva se i regija Tombo, po astronomu Klajdu Tombou koji je otkrio Pluton 1930. godine.

Najveći deo zaleđenog azota nalazi se na ovom području, u dubokom basenu nazvanom Ravan Sputnik koji se nalazi u levom delu srca i gde su ledene su ploče velike i do 100.000 kilometara.

Pre nego što je sonda "Novi horizonti" prošla pored njega, svi su mislili da je Pluton ravan, bez velikih raznolikosti u reljefu, ali se ispostavilo da je situacija drugačija i naučnici sada pokušavaju da utvrde zbog čega je to tako.

Atmosfera na Plutonu je oko 100.000 puta ređa nego na Zemlji i sastoji se od azota, ugljen monoksida i metana.

Danju se zamrznuto srce Plutona zagreva taman toliko da isparava, a noću se kondenzuje i ponovno pretvara u led.

Istraživači ovu pojavu zovu Plutonovim "otkucajem srca" i smatraju da ona kontroliše vetrove na planeti.

"Ovo nas dovodi do zaključka da Plutonova atmosfera i njegovi vetrovi, čak i ako je gustina atmosfere jako niska, mogu uticati na njegovu površinu", rekao je Tangaj Bertrand, astrofizičar u NASA-i i autor nove studije o planetama.

Koristeći podatke sa misije, naučnici su utvrdili da se vetar kreće u suprotnom pravcu u odnosu na rotaciju Plutona i pokrećući topliji "vazduh", ledena zrnca i druge čestice sa površine, ostavlja tamnije pruge u severnim i severozapadnim područjima.

Otkriveno je i da zapadne vetrove Plutona izazivaju para leda na severu i stvaranje leda na jugu, što je jedinstvena atmosferska pojava među planetama Sunčevog sistema.

"Ravan Sputnik je važna za Pluton poput okeana za klimu Zemlje", kaže Bertran. "Ukoliko nestane Sputnika - ako uklonite srce Plutona - cirkulacija vetra neće biti ista" i Pluton bi bio potpuno drugačiji.