Po informacija mađarske televizije, granična policija Mađarske je privremeno zatvorila prelaz Kelebija.
Migrante su sačekale barikade koje je postavila mađarska policija i stotinak policajaca iz specijalnog voda interventne jedinice.
Migranti su raširili šatore u međuprostoru na graničnom prelazu Kelebija. Deca, takođe, drže u rukama transparente sa istim porukama i uzvikuju "Hoćemo u Nemačku".
Prema procenama Lekara bez granica, zasnovanim na informacijama dobijenih od migranata, postoji mogućnost da se oni ovde zadrže nekoliko dana, a kažu i da među decom ima i beba.
Večeras je na granični prelaz Kelebija zbog novonastale situacije stigao i ministar odbrane Aleksandar Vulin, koji je poručio da država Srbija ulaže sve napore da situaciju drži pod kontrolom, a da migranti dobiju dostojanstven tretman.
On je rekao da neće dozvoliti da deca budu zloupotrebljena i uveren je da iza cele ove situacije stoje nevladine organizacije, koje su, kako je rekao, migrante informisale da su granice otvorene.
"Nećemo dozvoliti da bilo ko dovede u sukob dve države, Srbiju i Mađarsku", rekao je Vulin.
Mađarska policija je saopštila da je danas "privremeno zatvorila" jedan granični prelaz sa Srbijom kako bi presekla put na mestu gde se okupila velika grupa migranata u pokušaju da pređe granicu, javila je agencija Frans pres.
"Granični prelaz na putu Tompa je privremeno zatvoren zbog velikog broja migranata u blizini srpske strane", navela je policija na sajtu.
Migranti du odneli transparente na kojima piše da su izbeglice, a ne kriminalci, da žele u EU, da se edukuju i da su gladni, prenosi RTS.
Migranti, koji su ovih dana pokrenuli ideju o protestima pozivali su svoje sunarodnike da ne izazivaju incidente i da protest bude miran. Prema poslednjim informacijama, protest kod Kelebije za sada protiče bez incidenata.
Prema nezvaničnim informacijama, migranti su prethodnih dana, u koordinaciji sa nevladinim organizacijama, planirali miran protest u Subotici, odakle bi se, prema tom planu, uputili ka graničnom prelazu Kelebija.
Kažu da su iz Maroka, Sirije, Palestine, Iraka i Irana.
Mađarska vlada odlučila je da udvostruči broj vojnika na svojoj južnoj granici sa Srbijom, nakon incidenta kada je 80 migranata pokušalo da probije ogradu na graničnom prelazu Reske /Horgoš/ .
Mađarska policija je ranije navela da su se od decembra umnožili pokušaji ilegalnog prelaska granice.
Mađarska vlada koja nije naklonjena prijemu migranata, tvrdi da oni treba da podnesu zahtev za azil u prvoj zemlji Evrope u koju su došli, i sistematski Srbiji vraća kandidate za azil koji stižu kopnenim putem.
Mađarska je 2015. godine podigla ogradu na granici koja je u delovima sa strujom, i to duž granice sa Srbijom i Hrvatskom, zbog čega su ilegalni prelasci ređi, ali i opasniji.