"Grčka je država članica EU, pa su njen glavni izvor podrške evropski resursi", rekao je Grandi novinarima u Ženevi, preneo je Rojters.
"Grčkoj je potrebno više toga. To je vrlo jasno", istakao je on.
On je, takođe, pozvao zemlje da prestanu da se prepiru i da preispitaju suštinske uzroke raseljavanja
Čelnici Evropske unije danas su tokom posete prelaza na grčko-turskoj granici pružili podršku toj zemlji i obećali 700 miliona evra pomoći u suočavanju sa nekoliko hiljada migranata iz susedne Grčke, javila je agencija Frans pres.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da će polovina od 700 miliona evra biti odmah upućena Grčkoj.
Predsednica EK je obećala Atini "svu neophodnu pomoć". "Biće razočarani oni koji žele da testiraju jedinstvo EU", rekla je Ursula fon der Lajen.
Ursula fon der Lajen je danas boravila na graničnom prelazu zajedno sa predsednicima Evropskog saveta Šarlom Mišelom i Evropskog parlamenta Davidom Sasolijem u znak solidarnosti sa Grčkom. Sa njima boravi i Andrej Plenković, premijer Hrvatske čija je zemlja trenutno predsedavajuća EU.
"Grčke vlasti se suočavaju sa veoma teškim zadatkom... Zabrinutost Grčke predstavlja i zabrinutost EU", rekla je Ursula fon der Lajen i dodala da je prioritet zadržavanje reda na grčkoj granici koja je i evropska granica.
"Ovde smo da uputimo jasnu poruku solidarnosti i podrške Grčkoj", rekla je predsednica EK.
Mišel je preneo podršku EU Grčkoj za sve što su njena vlada i službe bezbednosti učinili proteklih dana.
"Granice Grčke su granice Evrope i to što vi radite je važno za Grčku i ključno za budućnost EU. Naše zajedničko prisustvo ovde danas je snažna poruka koju želimo da pošaljemo grčkom narodu, građanima Evrope i čitavom svetu - zajedno smo jer smatramo da je zaštita granica ključna", rekao je on.
Mišel je u naglasio da je u isto vreme važno delovati na proporacionalan način uz poštovanje ljudskih prava i međunarodnog prava.
Sasoli je rekao da treba osnažiti zajedničku evropsku politiku prema migrantima, dok je Plenković izrazio zajedničku evropsku odlučnost da se nađe rešenje za ovu novu potencijalnu krizu i pohvalio Micotakisa što nije dopustio ilegalne migracije.
"Grčka je štit i spoljna granica Evropske unije", rekao je Plenković i dodao da je i Hrvatska na migrantskoj ruti i da je i u njenom interesu da grčka granica ostane neporozna.
Plenković je izrazio uvrenje da će se naći diplomatsko i političko rešenje koje će deeskalirati situaciju. "Neće se ponoviti 2015. i 2016", kazao je on.
Micotakis je rekao da Turska kršeći sporazum sa EU sistematski ohrabruje na desetine hiljada izbeglica i migranata da ilegalno ulaze u Grčku, ali da u tome nije uspela i neće.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa čelnicima EU, Micotakis je optužio Ankaru za "besraman pokušaj da iskoristi očajne ljude za promociju sopstvene geopolitičke agende i da skrene pažnju sa užasne situacije u Siriji".
Micotakis je rekao da izbeglice koje dolaze već duže vreme proveli u Turskoj. Dodao je da Evropa ne pristaje na ucene i da je spremna da podrži Tursku u suočavanju sa izbegličkim problemom ali da ne pristaje na ucene.