Uhapšeno je 280 osoba u poslednjih 12 sati, saopštava grčka policija. Čuju se detonacije od šok bombi i suzavca. Duž granice se vide brojni požari, javlja reporter RTS-a.
Turska policija danima ne sprečava migrante i izbeglice da prilaze žičanoj ogradi koja deli dve zemlje. Zbog toga je grčka policija vodenim topovima pokušala da rastera grupu koja je nasrtala na ogradu i kamenjem gađala grčke vojnike i policajce.
Navodno, bačen je i suzavac na tursku stranu. Odgovor turske policije bio je snažan. Sigurno više od dve stotine ispaljenih suzavaca palo je na grčku stranu. Nemali broj i na grčke policajce.
Takva vrsta tenzija trajala je nekih četrdesetak minuta. Novinarima sa grčke strane je naređeno da se sklone sa pružnog nasipa odakle se vide incidenti.
Sigurno je da ne izgleda kao da će tenzije koje se svakodnevno ponavljaju proći tek tako. Svi čekaju ponedeljak i odlazak turskog predsednika Erdogana u Brisel po, mnogi veruju, odgovor Evropske unije na njegove zahteve.
Smanjenje očekivanja dobio je od Johanesa Hana, sada komesara za Budžet, koji je pozvao Erdogana da zaustavi, kako kaže, ucenjivačku politiku, i podsetio da su mnogi vrtići i škole i drugi objekti za koje se novac potražuje, već izgrađeni.
Turski komentatori s druge strane podsećaju da njihova zemlja već predugo brine o blizu četiri miliona izbeglica iz Sirije.
Deo tih izbeglica, uglavnom porodica, nalazi se u blizini granice sa turske strane između, sada se vidi jasnije, dve zavađene strane - Erdoganove Turske i Evropske unije. Izbliza, čini se da ih nijedna ni malo ne želi.
Na hiljade ljudi stiglo je na tursko-grčku granicu pošto je Ankara prošle nedelje odlučila da više ne zaustavlja migrante koji žele u EU jer, kako tvrdi, EU ne poštuje medjusobni sporazum iz 2016. godine.
Tim sporazumom Turska, u kojoj ima skoro četiri miliona izbeglica, pristala je da zadrži migrante u zamenu za finansijska sredstva Evropske unije.