Na satelitskom snimcima koje je objavio "Wašington Post" jasno se vidi kako se vrše iskopavanja novog dela groblja u severnom delu tog grada. Snimci nastali krajem februara prikazuju da je do početka marta iskopano više od devedeset metara.
Ti snimci potvrđuju najgore strahove od razmera epidemije i unose nemir zbog potencijalnog zataškavanja realne situacije oko korona virusa u toj zemlji.
Podsećanja radi, 24. februara, u vreme iskopavanja, zakonodavac iz Koma optužio je iransko Ministarstvo zdravlja da laže o težini situacije, rekavši da je već bilo 50 smrtnih slučajeva u gradu, u vreme kada je prema zvaničnom saopštenju navedeno da je od virusa širom zemlje umrlo samo 12 ljudi.
Zamenik ministra zdravlja Iraj Harirči održao je konferenciju za medije na kojoj je "kategorički negirao" optužbe, ali se, kako piše "Gardijan" tokom toga očigledno znojio, a i kašljao. Sledećeg dana Harirči je potvrdio da je pozitivno testiran na Kovid-19.
Od tada je nekoliko članova iranskog Parlamenta preminulo. Juče je još jedan zvaničnik potvrdio da je zaražen. Najviši redovi iranskog rukovodstva posebno su ranjivi zbog starije dobi.
Prema poslednjim podacima ministarstva zdravlja, od virusa se razbolelo više od 10.000 Iranaca, a 429 je umrlo.
Amir Afkami, koji je napisao istoriju iranskog iskustva sa epidemijom kolere, rekao je da masovne grobnice podgrevaju sumnje da su realne brojke smrtnosti mnogo veće i da ih Vlada i dalje krije.
"Ne iznenađuje me što sada pokušavaju da naprave masovne grobnice i pokušavaju da sakriju stvarni obim uticaja bolesti ", kaže Afkami.
On je dodao da je blisko trgovinsko partnerstvo između Irana i Kine, kao i strah Vlade da će ono biti prekinuto doprinelo ranom i brzom širenju bolesti.
"Zbog statusa Kine kao glavnog komercijalnog partnera Irana, iranska Vlada je preduzela neadekvatne mere opreza kako bi ograničila i nadgledala putnike iz Kine. Zatim, kasnije je nedostatak transparentnosti i nespremnost Teherana da preduzme snažne mere poput socijalne otuđenosti i izolacije, posebno u epicentru epidemije, pomogli su u širenju virusa", rekao je Afkami.
Prema poslednjim podacima u svetu je trenutno 134.930 obolelih od korona virusa, a do sada je od posledica zaraze preminulo 4.990 ljudi, dok se 70.396 oporavilo.
Prema podacima svetskih portala koji aktivno prate situaciju, u Iranu je treće po veličini žarište. Najviše slučajeva detektovano je u Kini (80.814), pa u Italiji (15.113), a potom sledi Iran sa 10.075.