STRAŠNE PROGNOZE: Naredne nedelje za SAD kao 11.septembar i Perl Harbor

Šef američke Službe za javno zdravlje Džerom Adams uporedio je danas teroristički napad 11. septembra 2001. i napad na Perl Harbor sa onim što očekuje Amerikance u narednih nedelju dana u borbi sa epidemijom korona virusa.

On je istakao da će to biti najteži momenat u životu za mnoge Amerikance.

"Zaista moramo da razumemo da, ako hoćemo da zaravnimo krivullju i pređemo na drugu stranu, svako mora da odigra svoju ulogu", rekao je Adams za NBC.

Entonu Fauči, glavni ekspert za zarazne bolesti u timu Bele Kuće za borbu protiv korona virusa, upozorio je da će situacija biti loša i da Amerikanci moraju da budu spremni na to.

"Za neke će biti šokantno, a sigurno je da će biti zaista uznemirujuće videti to", reka je Fauči

Nasuprot ovakvim komentarima, američki predsednik Donald Tramp je na jučerašnjem brifingu ocenio da se "vidi svetlo na kraju tunela".

On je saopštio da su SAD naručile 29 miliona pilula hidroksihlorikina, leka koji se koristi protiv malarije, ali do sada nije dokazano da je efikasan protiv kovida-19.

"Nemamo vremna da kažemo ''Bože, hajde da uzmemo dve godine i da ga testiramo i da se bavimo epruvetama i laboratorijama. Nama ljudi umiru danas", rekao je Tramp.

Vašington post objavio je da je broj smrtnih slučajeva od korona virusa u SAD verovatno veći od zvaničnog.

List je to obrazložio činjencom da nedostatak širokog testiranja u ranoj fazi epidemije znači da smrtni slučajevi iz februara i marta nisu pripisani korona virusom

U tekstu se dodaje da su mnogi domovi za stare koji se suočavaju sa epidemijom možda zbog nestašice testova širom zemlje sačuvali testove za žive pacijente, a zanemarili one koji su već preminuli.

S obzirom na to da Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti računa samo slučajeve koji su potvrđeni testom, ukupan broj preminulih mogao bi da bude mnogo veći, piše Vašington post.