Dve godine pre nego što je nova pandemija izbila i koronavirus porobio svet, američke diplomate iz Pekinga posetile su Institut za istaživanja u Vuhanu.
Oni su poslali upozorenja u Vašington o nedovoljnoj bezbednosti u laboratoriji koja je sprovodila rizična istraživanja na slepim miševima.
Mnogi mediji su se poslednjih meseci i nedelja dotakli te teme, a među poslednjima je juče to učinio i Vašington post, koji navodi da je iz ambasade u Pekingu diplomatskim kanalima poručivano da je dugo prisutna zabrinutost zbog moguće pretenje javnom zdravlju do čega bi moglo doći zbog propusta u istraživanjima laboratorije u Vuhanu, odnosno ako se nešto ne učini i ne uvedu adekvatne mere bezbednosti.
Kako piše i Vašington post, a koji se kao i ostali mediji poziva i na stare tekstove objavljene na portalu nature.com međunarodnog nedeljnika posvećenog nauci, te informacije koje su stizale iz Pekinga podstakle su rasprave unutar američke vlade o tome da li je laboratorija iz Vuhana ili neka druga izvor virusa, iako u tom trenutku nije postojao definitivni dokaz.
U januaru 2018. godine Ambasada SAD u Pekingu preduzima novi korak tako ?to vi?e puta ?alje svoje naučnike na Institut za virusologiju Vuhan (WHIOV.cas.on), koji je 2015. postao prva kineska laboratorija sa najvišim nivom bezbednosti za međunarodna biološka istraživanja (poznata kao BSL-4).
Instutut je na sajtu objavio vest i na engleskom o poslednjim posetama iz marta 2018. kada su delegaciju predvodili Jamison Fouš, generalni konzul u Vuhanu i Rick Svitzer, savetnik za zaštitu životne sredine, nauke, tehnologije i zdravlja.
Kako Vašingon post navodi, ta je informacija prošle nedelje izbrisana sa sajta Instituta.
Kolumnista Vašington posta navodi da su se američki zvaničnici tokom tih poseta jako zabrinuli i da su saznanja klasifikovali u dva osetljiva diplomatska dokumenta,
Upozoravali su na propuste u bezbednosti i u upravljanju Insitutom i na uslove istraživanja na slepim misevima i njihovom potencijalu da koronavirus prenesu na ljude što je sve moglo da predstavlja rizik od nove pandemije slične SARS-u.
Kolumnista Vasington posta tvrdi da je video jedan od dokumenata, ali u zagradi dodaje da Stejt Dipartment nije želeo da komentariše ni taj, a ni druge detalje priče,
Prema navodima WP, kineski istraživači dobijali su pomoc od Nacionalne laboratorije Univerziteta u Teksasu i drugih američkih organizacija, ali su trazili i dodatnu pomoc.
Diplomatski kanali su tvrdili da je trebalo da SAD pruže dodatnu podršku laboratoriji Vuhan, jer je to istraživanje, iako opasno, bilo važno i u cilju dobijanja vakcine.
Kao što je sajt Instituta notirao, dilpomate iz SAD su se sastale sa Ši Zhengli, šefom istraživačkog projekta koji je dugi niz godina objavljivao studije vezane za uticaj virusa na slepe miševe, osmišljene da spreče narednu pandemiju sličnu SARS-u, a predviđajucći da se ona ipak može dogoditi.
U novembru 2017. neposredno pred posetu američkih zvaničnika, tim na čijem je čelu bio upravo Ši Zhengli objavio je istraživanje prema kojem su slepi miševi iz pećine u provinciji Yunnan verovatno iz iste populacije koja je 2003. bila izvor SARS-a.
Neki naučnici su i pre toga pitali da li je Shiov tim napravio nepotreban rizik, a WP podseća da je Vašingon 2014. godine uveo moratorijum na finansiranje bilo kakvih istraživanja koja virus čine razornijim, smrtonosnijim i opasnijim.
Vašnigton post navodi i da nema dokaza da je virus koji muči čovečanstvo napravljen, odnosno proizveden i da se naučnici uglavnom slažu da su životinje izvor.
"Ali to nije isto kao kada se kaže da nije 'pobegao' iz laboratorije, koja je provela godine testirajući slepe miševe", rekao je Xsiao Xiang, naučnik na Univerzitetu Berkli, koji podseća da je ipak vreme da dobijemo odgovore kako bismo znali šta da radimo da bi se epidemija sprečila.
WP podseća da je Peking zatvorio svaku mogućnost istraživanja ove teme.
Virus SARS, koji je izmeu 2002. i 2004. zarazio 8098 ljudi i ubio 774 osobe "pobegao" je iz laboratorija u Pekingu pre otvaranja laboratorija u Vuhanu.