Planeta u karantinu obeležava 1. maj, u većini zemalja bez uličnih skupova!

Svet prvi put obeležava Međunarodni praznik rada bez okupljanja i drugih manifeštacija koje su uobičajene za 1. maj.

Većina zemalja je u karantinu zbog pandemije korona virusa od kojeg je umrlo više od 230.000 ljudi.

Prvi maj je neradni dan u mnogim zemljama koji se obeležava masovnim skupovima sindikata, ali je ove godine drugačije.

Zbog zabrane kretanja, skupovi su se sveli na izlaske na balkone sa plakatima ili virtuelna okupljanja na društvenim mrežama.

U Francuskoj će sindikati podsetiti na "nevidljive ljude u društvu" - kasirke i negovateljice koji rade uprkos korona virusu. U Francuskoj se obično na ulicama prodaju mali buketi đurđevka kojih ove godine nema.

Neki su se ipak usudili da izađu na ulicu kao u Istanbulu gde je turska policija privela oko 15 osoba, među kojima je liderka velike turske sindikalne konfederacije DISK Arzu Čerkezoglu.

U Atini je održan poseban masovni skup - uz mere sanitarne zaštite, uprkos zahtevu grčkih vlasti da se tradicionalna prvomajska povorka odloži za nedelju dana kad se se previđa ublažavanje mera karantina.

U Nemačkoj vlasti strahuju od "drugačijeg 1. maja" - od rivalskih skupova ekstremne levice i desnice, kao i onih koji veruju u teorije zavere i ne priznaju mere karantina.

Protest radnika održan je i u austrijskoj prestonici Beču.

Savez samostalnih sindikata Hrvatske organizovo je internet protest na Facebook-u, što je ujedno i prvi takav protest u Hrvatskoj.

Tako će radnici u Hrvatskoj govoriti o tome kako prolaze ovu krizu prouzrokovanu epidemijom korona virusa.

U Italiji polovina zaposlenih strahuje od gubitka posla usled pandemije korona virusa, a 62 odsto je uvereno da će narednih meseci doći do porasta broja nezaposlenih u toj zemlji, pokazali su rezultati istraživanja objavljeni danas povodom Međunarodnog dana rada 1. maja.

Istraživanje Censis-UGL pokazalo je da je 57,1 odsto Italijana pesimisično u vezi budućnosti, 25,5 odsto je optimistično, dok 17,4 odsto još nema jasan stav o tome.

Međunarodna organizacija rada je procenila da bi oko 1,6 milijardi ljudi moglo da ostane bez prihoda zbog mera koje su dovele do recesije širom sveta.

Praznik rada je komemoracija povodom velikih demonstracija radničkog pokreta 1886. godine u Čikagu i pogibije aktivista u sukobu s policijom.