KUDA SVE OVO VODI: Tramp razmatra nuklearno testiranje u inat Rusiji i Kini

Trampova administracija razmatrala je protekle nedelje da li da izvrši nuklearno testiranje prvi put posle 28 godina, nakon što su se pojavili izveštaji Rusije i Kine o izvođenju vežbi.

Ovo pitanje je pokrenuto na sastanku rukovodećih ljudi nacionalnih bezbednosnih službi SAD, nakon optužbi iz Bele kuće da Rusija i Kina sprovode nuklearne probe niskog intenziteta, izvestio je Vašington post na osnovu saznanja iz više dobro upućenih izvora.

Zvaničnik administracije i još dva zvaničnika rekli su za Vašington Post da su razgovori nastali na sastanku 15. maja u Beloj kući.

Drugi izvor, međutim, kaže da su dogovoreni drugi koraci kao odgovor na pretnje upućene od Rusije i Kine.

Poslednji put SAD su sprovele nuklearne testove u septembru 1992. godine u Nevadi.

Potencijalni nuklearni test SAD-a mogao bi pokazati drugim zemljama da je Amerika u stanju da "brzo izvede test", rekao je visoki zvaničnik za Vošington post.

To bi moglo biti korisno kada se pregovara o sporazumima o vojsci i oružju s drugim zemljama nuklearne energije, dodao je zvaničnik.

To bi bilo prvi put nakon 28 godina da SAD sprovedu test nuklearnog oružja.

Razgovori o razmatranim nuklearnim testovima usledili su usred ranijih izveštaja  da Tramp povlači SAD iz Ugovora o otvorenom nebu.

Trumpova administracija navodno je u četvrtak rekla međunarodnim partnerima da povlači SAD iz ugovora, jer je tvrdila da Rusija krši sporazum.

Kao deo ugovora - koji je pregovaran pre tri decenije - više od 30 zemalja ima mogućnost nadgledanja vojne aktivnosti i obavljanja nenaoružanih, posmatračkih letova nad drugim zemljama sa senzornom opremom.

Ovo je deo napora za promovisanje poverenja i izbegavanje sukoba.

Američki zvaničnici godinama tvrde da Rusija krši sporazum time što nije dozvolila letove iznad grada u kome se verovalo da Rusija raspoređuje nuklearno oružje koje bi moglo doći do Evrope.

Navedeni razgovori o tome da SAD potencijalno sprovode nuklearne testove oštro su diskutovane na sastanku, a reakcija je dobijena od Nacionalne uprave za nuklearnu bezbednost, rekli su izvori za Vošington post. 

Vesti o debatiranim mogućim nuklearnim testovima u SAD takođe stižu nekoliko nedelja nakon što su kineski mediji pozvali zemlju da utrostruči svoje nuklearne zalihe.

Do sada, niko od američkih zvaničnika nije bio dostupan za detaljnije komentare.