Vandali su išarali lice Gandija sprejem narandžaste boje, tokom protesta koji su nastavljeni u toj zemlji.
Slike išarane statue, koja se nalazi ispred Ambasade Indije u Vašingtonu, objavljene su na društvenim mrežama u sredu.
Policija je pokrenula istragu o ovom incidentu.
Dok su još uvek nejasni motivi ovog vandalizma, Gandija su ranije optuživali da je ignorisao pitanja rasne i rodne diskriminacije ranije tokom svog života.
Oni koji su Gandija označili kao "rasistu" često su se pozivali na neslavnu izjavu iz 1903. godine u kojoj je opisao tamnopute Južnoafrikance kao "problematične i veoma prljave koji žive kao životinje".
U danima pre nego što je statua bila išarana, slični sentimenti su se čuli na objavama na društvenim mrežama koje su objavili aktivisti Black Lives Matter koji su prošle nedelje predvodili proteste zbog policijske brutalnosti.
Iako je ovaj stav Gandi izneo u ranim decenijama prošlog veka, još uvek ta izjava progoni njegovo nasleđe, mnogi tvrde da su njegova uverenja u rasu samo znak vremena, ističući kako je na kraju izbacivao stereotipe koje je izrazio ranije u životu.
U intervjuu NPR-u prošle godine, Ramahandra Guha, koja je napisala biografiju o lideru indijskog pokreta za nezavisnost, rekla je da je kao "mlad čovek" Gandi "imao ideje njegove kulture i vremena", ali da je kasnije "nadrastao njegov rasizam prilično odlučno i veći deo života proveo kao javna ličnost koja je bila antirasista".