Zbog drugog talasa koronavirusa, u Pekingu se masovno otkazuju i malobrojni letovi ka Evropi, a mnogi moraju ili žele da napuste Kinu što je pre moguće.
Strpljivo su čekali da prođe prvi talas koronavirusa u Kini, a zatim i u ostatku sveta. Mnogi su u međuvremenu ostali bez posla i para, nekima ističe viza ili zakup smeštaja. Ima i onih kojima se kući žuri iz zdravstvenih razloga, javlja reporter RTS-a.
Nemanja Milinović, koji radi u severoistočnoj kineskoj provinciji Đilin, nedavno je imao zdravstveni problem.
"Posledice tog zdravstvenog incidenta me opstruiraju da dalje nastavim da radim onim intenzitetom kojim bi mi bilo potrebno da pokrijem sve neophodne troškove. Tako da je meni jako hitno da se vratim u zemlju kako bih video svog lekara i kako bih nastavio sa svojom terapijom", kaže Milinović.
Nekoliko desetina Srba iz čitave Kine, okupljenih na kineskoj društvenoj mreži Vičet, zatražila je pomoć od Ambasade u Pekingu i države Srbije da što je pre moguće odlete svojim kućama.
"Ambasada nam konstantno govori da se ukrcamo na jedan od komercijalnih letova, međutim, letovi su jednom nedeljno za inostranstvo, a i pored abnormalnih cena karata koje su po 3.000 evra i više, ti letovi su konstantno otkazivani", objašnjava Kristina Marković, koja živi u Šangaju.
Međutim, i oni koji plate kartu deset puta skuplje od uobičajene cene nisu sigurni da će poleteti. Zbog novih slučajeva koronavirusa, prošle nedelje je sa pekinških aerodroma otkazano skoro 70 odsto letova.
Dodatne muke onih koji ne žive u Pekingu i Šangaju
Na taj problem ukazuje i Marko Joksimović, koji trenutno živi i radi u Pekingu.
"Ovo je jedna vrsta molbe državnom vrhu Srbije da pokuša da se uključi i da nam pomogne kako god može. Zato što i mi prezentujemo Srbiju na najbolji mogući način u Kini", zaključuje Joksimović.
Poseban problem imaju oni koji ne žive u Pekingu ili Šangaju, odakle su uglavnom letovi za Srbiju.
"Problem je u tome što mi moramo da dođemo iz nekih tačaka u jednom od ta dva centra, pitanje je i u koji od ta dva centra i onda da rizikujemo da, kada odjavimo i posao i sve, ostanemo u Šangaju ili Pekingu unedogled", ukazuje Nemanja Milinović.
Još bez odgovora iz Beograda
Srbi iz Kine koji žele što pre da odu kući ponavljaju da im cilj nije besplatan već siguran let po razumnoj ceni. Ali o specijalnom letu ili nekoj drugoj mogućnosti može da odluči samo Beograd.
Iz Beograda za sada odgovora nema. Iz Ministarstva spoljnih poslova nam nisu odgovorili na pitanje šta planiraju da učine ovim povodom.
Dok odgovori ne stignu, Srbi u Kini mogu samo da se nadaju da će pandemija smiriti i normalizovati avio-saobraćaj.