Otkriveno zašto je gradonačelnik Seula IZVRŠIO SAMOUBISTVO

Samoubistvo gradonačelnika Seula, uglednog člana vladajuće partije za kojeg se verovalao da bi mogao da postane sledeći predsednik Južne Koreje, izaziva medijsku i političku buru u toj zemlji, postavljajući nova pitanja o odnosu društva prema seksualnom zlostavljanju.

YouTube/printscreen/NBC News

Gradonačelnik južnokorejske prestonice Seula Park Von-Sun pronađen je mrtav u petak, nakon što je njegova ćerka dan ranije prijavila policiji da je nestao.

Popularni šezdesetčetvorogodišnji političar, smatra se, izvršio je samoubistvo zbog optužbe o seksualnom zlostavljanju koju je protiv njega podigla jedna od službenica gradske uprave, prenosi RTS.

Ovaj slučaj izaziva buru u Južnoj Koreji gde je trenutno jak uticaj međunarodnog pokreta "I ja" ("Me, too"), u kojem žene koje su pretrpele seksualno maltretiranje na poslu ili u privatnom životu podižu glas i javno istupaju protiv muškaraca koji su se o njih ogrešili.

Interesantno, Seul, metropola sa blizu 10 miliona stanovnika, nije jedini korejski grad koji je obezglavljen usled seksualnog skandala ove godine. Naime, krajem aprila gradonačelnik Busana, drugog najvećeg južnokorejskog grada sa oko tri i po miliona duša, napustio je svoju funkciju usled slične optužbe, pa se sada već može govoriti o "seči gradonačelnika" u toj dalekoistočnoj zemlji od 51 milion stanovnika.

Nedavno preminuli gradonačelnik Seula Park je 2018. izborio svoj treći mandat na toj funkciji. Važio je za jednog od mogućih kandidata, i to favorita, za učešće u narednoj trci za predsednika države, pa je njegova smrt nemali udarac za vladajuću Demokratsku partiju, koja svoju popularnost upravo duguje reakciji na korupcionaške afere vođa desničarske konzervativne partije Senuri, predsednice Park Geun-Hje (2013-2017) i Li Mjung-Baka (2008-2013), koji su završili iza rešetaka.

Gradonačelnik Park je, uglavnom, bio vrlo cenjen među stanovnicima južnokorejske prestonice zbog svoje politike koja je za cilj imala zaštitu najsiromašnijih i najugroženijih slojeva stanovništva, poput samohranih majki i nezaposlenih mladih.

On je poznat po tome što je obezbedio besplatne obroke za seulske đake, ulagao u izgradnju obdaništa i programe za zapošljavanje, istovremeno uspevši da smanji finansijski dug grada.

Samoubistvo gradonačelnika Parka, inače, nije jedini takav događaj visokog profila u poslednjih nekoliko godina u Južnoj Koreji.

Naime, 2018. poslanik Partije pravde Ro Hoe-Čan oduzeo je sebi život zbog optužbi da je primio mito.

U 2009. tada već bivši predsednik Ro Mu-Hjun se bacio u smrt sa litice nakon što je u javnost procureo skandal u vezi mita koji su navodno članovi njegove porodice i saradnici primili od kompanija poput Devua i drugih.

Nešto ranije, 2004., gradonačelnik Busana An Sang-Jong digao je ruku na sebe u pritvoru gde se nalazio pod sumnjom za korupciju.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.