Prema pisanju agencije Belta, Aleksandar Lukašenko je rekao i da grupi medijskih radnika koja se štrajkom pridružila protestima ne bi trebalo dozvoliti da se vrati na posao.
Kako se navodi, on je i pograničnim organima naredio da pojačaju bezbednost na granicama kako bi sprečili ulazak "boraca i oružja" u zemlju.
Inače, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel je naveo kako predsedniku Belorusije "nedostaje demokratski legitimitet" posle izborne pobede koja nije priznata.
EU namerava "da osudi i da odbaci" Lukašenkov režim, rekao je Borel novinarima u Santanderu, a što se vidi na televizijskim snimcima koje je emitovala državna televizija TVE.
Lideri EU spremni su da uvedu oštrije sankcije Belorusiji na današnjem vanrednom onlajn samitu, posvećenom krizi u toj zemlji, najavljeno je prethodno iz EU.
Evropska komisija preusmeriće 53 miliona evra predviđenih za Belorusiju sa vlade prema civilnom sektoru, žrtvama državne represije nad demonstrantima, izjavila je predednica EK Ursula fon der Lajen.
JOŠ JEDNA AKTIVISTKINJA OPOZICIJE POBEGLA U EGZIL
Aktivista opozicije u Belorusiji Veronika Cepkalo doputovala je danas u Poljsku i poslednja je u nizu koja je do sada otišla u egzil nakon spornih rezultata beloruskih predsedničkih izbora održanih 9. avgusta, a na kojima je Lukašenko osvojio šesti mandat.
"Stigla sam sa suprugom i porodicom. Cenimo poljsku administraciju i njihovo gostoprimstvo jer su nas primili i podržavaju nas u ova teška vremena", navela je Cepkalo na konferenciji za novinare.
Ona je najavila da planira da otputuje u Litvaniju kako bi videla Svetlanu Tihanovsku, Lukašenkovog protivkandidata na proteklim izborima.
Opozicioni političar Mihal Ščerba, koji je bio posmatrač na izborima u Bjelorusiji, zahvalio je avio-kompaniji "LOT" i zameniku poljskog ministra spoljnih poslova Pavelu Jablonskom za pomoć na prebacivanju Veronike Cepkalo u Poljsku.
Cepkalo je jedna od članova opozicije koja se ujedinila iza Tihanovske nakon što su ostali kandidati uhapšeni ili im je kandidatura zabranjena.
Ona se u Poljskoj pridružila suprugu, bivšem ambasadoru u Vašingtonu Valeriju Cepkalu, kojem je zabranjeno da se kandiduje i koji je pobegao u Rusiju sa dvojicom sinova.
Kremlj: Pokušaji spoljnog uplitanja u Belorusiji su stvarni
Pokušaji spoljnog uplitanja u situaciju u Belorusiji su stvarni, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov i istakao da su i nedopustivi.
On je novinarima rekao da je važno da u trenutnoj situaciji nema stranih uplitanja i da Rusija žali što ima pokušaja takvog mešanja.
Peskov navodi i da je Kremlj zabrinut zbog agresivnog ponašanja snaga reda u Minsku prema ruskim novinarima i da je zato bitno da novinari imaju status službenih lica.
Inače, Ministarstvo unutrašnjih poslova Belorusije saopštilo je ranije danas da su dve osobe uhapšene ispred fabrike traktora u Minsku (MTZ) tokom nedozvoljenih protesta. Saopšteno je i da je skoro 200 zaposlenih MTZ uzelo neplaćeno odsustvo.
"Na lice mesta je stigla policija, koja je upozorila okupljene da krše zakone i zamolila ih je da se raziđu. Pojedini građani se nisu odazvali na molbe", saopšteno je iz MUP-a.
Iz pres-službe fabrike saopšteno je da je deo radnika MTZ uzeo odsustvo bez naknade zarade (neplaćeno odsustvo), između ostalog i zbog političkih razloga, ali da preduzeće radi.
"Deo radnika fabrike je uzeo neplaćeno odsustvo. Prema dostupnim informacijama 167 ljudi je uzelo odsustvo iz porodičnih razloga, pet zbog političkih razloga i zbog štrajka", saopštila je Sputnjiku zaposlena u pres-službi preduzeća.
Ona je precizirala da je u MTZ zaposleno više od 15.000 radnika. Takođe je istakla da "fabrika radi, traktori se sklapaju".
Ranije je saopšteno da je nekoliko radnika, koji su uzelo neplaćeno odsustvo u znak protesta zbog situacije u zemlji, uhapšeno na ulazu u MTZ, gde su došli da podrže kolege koji štrajkuju na radnom mestu.
Kako mediji navode, štrajk podržavaju i stanovnici Minska, a neki od njih su takođe uhapšeni.
Trenutno kod ulaza u MTZ nema demonstranata, a na ulici dežuraju specijalne snage Belorusije. Situacija je mirna.
Iz pres-službe fabrike je saopšteno da rukovodstvo nije zvalo policiju.
Ranije je iz nekoliko beloruskih preduzeća saopšteno da radnici štrajkuju, najavljivali su obustavu proizvodnje.
Masovni protesti opozicije počeli su širom Belorusije 9. avgusta posle predsedničkih izbora, na kojima je pobedio aktuelni predsednik Aleksandar Lukašenko.
Opozicija ne priznaje rezultate izbora i smatra da je pobedila Svetlana Tihanovska. Belorusiju već nedelju dana potresaju ulični protesti nakon što su demonstranti optužili Lukašenka da je ukrao izbore održane prošle nedelje, što on odbacuje.
Lukašenko je ranije izjavio da neće biti novih predsedničkih izbora u toj zemlji i da oni ne dolaze u obzir.
"Nećete doživeti da vidite dan kad radim bilo šta pod pritiskom. Neće biti ponovnih izbora, jer u tom slučaju, neće biti fabrika, plantaža. Sve će biti uništeno za pola godine", izjavio je Lukašenko.
Kao odgovor na pogoršanje krize, EU je ranije odobrila uvođenje sankcija beloruskim zvaničnicima zbog represije i izborne krađe.
(Mondo/Agencije)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.