Surovo

DEČAK "UVREDIO" BOGA, SLEDI MU DESETOGODIŠNJA ROBIJA: 120 ljudi se nudi da idu u zatvor umesto njega

Autor Sandra Krstanović

Direktor "Memorijalnog centra Aušvic" u Poljskoj ponudio se da odsluži deo desetogodišnje zatvorske kazne na koju je osuđen 13-godišnji dečak u Nigeriji zbog bogohuljenja.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Doktor Pjotr Cajvinski je naveo da bi on i još 119 volontera iz celog sveta odslužilo po mesec dana u zatvoru, prenose britanski mediji.

On je lično zamolio predsednika Nigerije Muhamadua Buharija da pomiluje dečaka.

Dečaka je osudio Islamski sud jer je na neprimeran način komentarisao Boga tokom rasprave sa jednim drugarom u državi Kano u avgustu.

Njegov advokat podneo je žalbu protiv presude, govoreći da ona krši dečja prava i Ustav Nigerije, međutim  još nije bilo nikakve reakcije

Kano je jedna od 12 nigerijskih država koje praktikuju šerijatski pravni sistem uz državne zakone, a muslimani čine većinu na severu zemlje.

Unicef je pozvao nigerijske zvaničnike da hitno reaguju na odluku suda.

U pismu upućenom predsedniku, Cajvinski je naveo da je spreman da učestvuje u služenju dečakove kazne.

"Uprkos onome što je rekao, ne može da bude tretiran kao potpuno svestan i odgovoran s obzirom na njegove godine. Ne bi smelo da bude neko ko će izgubiti svoje detinjstvo, da mu se uklone mogučnosti i da bude stigmatizovan fizički, emocionalno i obrazovno do kraja svog života. Međutim, ako se ispostavi da reči ovog deteta zaista zaslužuju 120 meseci zatvorske kazne, i vi ne možete to da promenite, pretpostavljam da umesto deteta 120 odraslih volontera iz celog sveta, ja lično među njima, treba da odsluži po mesec dana u nigerijskom zatvoru. Ukupno će cena biti ista i svi ćemo izbeći ono najgore", naveo je Cajvinski.

Ovo je veoma neobičan slučaj u kom je direktor "Memorijalnog centra" komentarisao, a nigerijski predsednik se zasad nije oglašavao.

Kako rade šerijatski sudovi?

Dvanaest nigerijskih država, većinski muslimanske, upravljaju pod šerijatskim sistemom pravde, ali samo muslimanima može da se sudi na ovim sudovima.

Šerijatski sistem, koji ima sopstveni apelacioni sud, odlučuju i o civilnim i kriminalnim slučajevima u kojima su uključeni muslimani, a njegov presude mogu da budu osporene na nigerijskim sekularnim apelacionim sudovima i Vrhovnom sudu.

U slučajevima kada su uključeni musliman i "nemusliman", ovaj drugi ima pravo da bira na kom će sudu slučaj da bude predstavljen.

Kazne koju može da donese ovaj sud su i bičevanje, amputacije i smrtna kazna.

(Mondo)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.