Armija odbrane Nagorno-Karabaha nanosi moćne i precizne udare na azerbejdžanske položaje i oklopna vozila. Snimak napada objavila je pres-služba Ministarstva odbrane.
Kako na svom Fejsbuku piše portparol jermenskog ministra odbrane Šušan Stepanjan, prethodnica AO Karabah sprovodi uspešna kaznena dejstva nanoseći neprijatelju gubitke u tehnici i ljudstvu.
Od jutros je u sukobu između Jermenije i Azerbejdžana poginulo 17 vojnika, a više od 100 je ranjeno.
Кancelarija državnog tužilaštva Azerbejdžana saopštila je da je pet članova jedne porodice ubijeno u granatiranju jermenskih snaga.
To su prve civilne žrtve iz Bakua u najnovijim sukobima dve strane oko Nagorno-Кarabaha, prenosi Rojters.
S druge strane, Jermensko ministarstvo odbrane procenilo da je protivnička strana do sada izgubila oko 200 vojnika i šezdesetak vozila. Azerbejdžan, za sada bez reakcije na te tvrdnje.
Azerbejdžanske vlasti naredile su zamračivanje grada Stepanakerta kako bi se omeli eventualni vazdušni napadi jermenskog vazduhoplovstva, javljaju azerbejdžanski mediji.
Jermenski premijer Nikol Pašinjan pozvao je strane sile da onemuguće Turskoj mešanje u ovaj obračun, ali i istakao da Vlada Jermenije planira da razmotri priznanje nezavisnosti Nagorno-Karabaha.
"Da, trebalo bi razmotriti pitanje priznavanja Nagorno-Karabaha. Takvo pitanje je na našem dnevnom redu. O njemu bi trebalo vrlo ozbiljno razgovarati. Analiziramo sve scenarije mogućeg razvoja događaja", rekao je Pašinjan obraćajući se parlamentu. Prema njegovim rečima, oružani sukobi su u toku duž cele linije kontakta.
"I mi i naš neprijatelj trpimo ozbiljne gubitke", dodao je Pašinjan, preneo je TAŠ.
Vojska Jermenije prethodno je objavila snimke uništavanja Azerbejdžanskih tenkova kao i tvrdnju da je srušila dva helikoptera i nekoliko dronova, što je zvanični Azerbejdžan demantovao.
Po društvenim mrežama šire se snimci sirijskih džihadista koji su na poziv Turske otišli u Azerbejdžan kako bi doprineli u ratu protiv Jermenije.
Ministarstvo odbrane Azerbejdžana objavilo je prvi snimak od početka sukoba u Karabahu.
Na njemu se vidi napad i uništavanje jermenskog PVO sistema "Osa" od strane azerbejdžanskog drona.
Azerbejdžansko vazduhoplovstvo u svom naoružanju ima oko 36 dronova, svi su izraelskog porekla, a neki modeli se proizvode u Azerbejdžanu po licenci.
U pitanju su Elbitov "Hermes", "Heron" i "Serčer" koji proizvodi IAI, kao i "Orbiter" i "Aerostar".
Podsetimo, rano ujutru 27. septembra Azerbejdžan je započeo intenzivno granatiranje naselja u Karabahu, uključujući i glavni grad Stepanakert, prelazeći u ofanzivu duž cele linije.
Do sada je poznato da su azerbejdžanske snage izgubile dva helikoptera, 15 dronova i nekoliko tenkova. Još se ne zna tačan broj oštećenih oklopnih vozila.
Azerbejdžanske snage takođe imaju gubitke u ljudstvu.
Kako je sve počelo
Zbog sporne regije Nagorno-Karabah, izbili su sukobi jermenskih i azerbejdžanskih snaga, a najmanje jedan azerbejdžanski helikopter je oboren od jutros.
Jermenski premijer Nikol Pašinjan rekao je da su oružane snage Azerbejdžana pokrenule ofanzivu u pravcu ove regije.
On je naglasio da je Azerbejdžan započeo vazdušni i artiljerijski napad. Ministarstvo odbrane Azerbejdžana je saopštilo da je Jermenija počela intenzivno granatiranje položaja azerbejdžanske vojske i naselja.
Zbog toga su oružane snage ove zemlje odlučile da otpočnu kontra-ofanzivu duž cele linije fronta.
Sukob između dve zemlje izbio je još 1988. kao rezultat zahteva etničkih Jermena za nezavisnost pokrajine Nagorno-Karabah u Azerbejdžanu i ujedninjenju sa Jermenijom, u momentu kada se rušio Sovjetski savez.
Sam rat oko teritorije trajao je od 1992. do 1994. godine. Završio se potpunom ili delomičnom kontrolom Jermenije nad Nagorno-Karabahom i sedam pridruženih teritorija.
Prekid vatre dogovoren je 1994. godine čime su okončana krvoprolića koja su odnela živote 30.000 ljudi.
(Mondo)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.