Jermenija i Azerbejdžan dugo su u sukobu zbog otcepljenog azerbejdžanskog većinski jermenskog regiona Nagorno-Karabaha, granični sukobi pojačali su se proteklih meseci, a u nedelju ujutru su eskalirali.
Vlada Jermenije proglasila je ratno stanje i opštu mobilizaciju zbog eskalacije sukoba u Nagorno-Karabahu, a isto je učinio i Azerbejdžan.
Prethodno je predsednik nepriznate republike Nagorno-Karabah Araik Hartjunjan proglasio ratno stanje i mobilizaciju svih građana starijih od 18 godina.
Sukobi su izbili između tamošnjih separatista koje podržava Jerevan i snaga Azerbajdžana.
Tenzije između dve zemlje izbile su je još 1988. kao rezultat zahteva etničkih Jermena za nezavisnost pokrajine Nagorno-Karabah u Azerbejdžanu i ujedninjenju sa Jermenijom, u momentu kada se rušio Sovjetski savez.
Sam rat oko teritorije trajao je od 1992. do 1994. godine. Završio se potpunom ili delimičnom kontrolom Jermenije nad Nagorno-Karabahom i sedam pridruženih teritorija.
Prekid vatre dogovoren je 1994. godine čime su okončana krvoprolića koja su odnela živote 30.000 ljudi.
Granični sukobi koji traju godinama pojačali su se opet proteklih meseci.
U aprilu 2016. na liniji razgraničenja ubijeno je najmanje 30 vojnika, na obe strane.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Predstavnik Ministarstva odbrane Jermenije Arcrun Ovanisjan izjavio je da je azerbejdžanska vojska u sukobima u Nagorno-Karabahu pretrpela velike gubitke i da je ubijeno oko 200 azerbejdžanskih vojnika, dok je bilans na jermenskoj strani 17 ubijenih i više od100 ranjenih.
SAD su večeras osudile eskalaciju nasilja između Azerbejdžana i Jermenije u sukobu oko Nagorno-Karabaha, i pozvale obe strane da prekinu sukobe. Stejt department je saopštio da bi obe strane trebalo da trenutno prekinu s nasiljem, kao i s retorikom ili postupcima koji bi dodatno produbili tenzije.
Predsednik nepriznate republike Nagorno-Karabah Araik Arutjunjan izjavio je da je azerbejdžanska vojska prilikom napada koristila turske avione F-16 koji su se već mesec dana nalazili u Azerbejdžanu za potrebe vojnih vežbi. Kako je kazao, samim tim Azerbejdžan tokom napada na Nagorno-Karabah koristi najsavremenije naoružanje kojim raspolaže turska vojska.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozvao je Jerevan i Baku da momentalno obustave borbena dejstva i da se vrate za pregovarački sto.On je osudio primenu sile i izrazio žaljenje što među stradalima ima i civila.
Proglašavanje ratnog stanja u Azerbejdžanu ne podrazumeva mobilizaciju širom zemlje, poručio je danas portparol azerbejdžanske državne službe za mobilizaciju i regrutaciju vojske. On je objasnio da je proglašeno ratno stanje u Azerbejdžanu, ali da nije objavljena opšta mobilizacija."Ako bude potrebno, prema trenutnim zakonima, rezervisti će biti pozvani da učestvuju u merama za osiguravanje odbrane i bezbednosti zemlje", rekao je on.
Posle skoro celog dana borbi između vojske Jermenije i Azerbejdžana, teško je utvrditi razmere razaranja ili moguće žrtve sukoba. Vlasti u Bakku su saopštile da je u napadima jermenske vojske "poginulo nekoliko vojnika, kao i da je nekoliko ranjeno". Jermensko ministarstvo odbrane navelo da je "zarobljeno 11 oklopnih vozila".
Premijer Jermenije Nikol Pašinjan sastao se s rukovodstvom oružanih snaga te zemlje i tom prilikom izjavio da pred njima stoji samo jedan zadatak – da pobede.
Lider Nagorno-Karabaha Arajik Harutjunian izjavio je danas da je ovaj otcepljeni region izgubio neke položaje, odnosno teritoriju u sukobima sa vojskom Azerbejdžana. On je rekao da ima žrtava i ranjenika i među vojnicima i civilima.
Кancelarija državnog tužilaštva Azerbejdžana saopštila je da je pet članova jedne porodice ubijeno u granatiranju jermenskih snaga. To su prve civilne žrtve iz Bakua u najnovijim sukobima dve strane oko Nagorno-Кarabaha, prenosi Rojters.S druge strane, Jermensko ministarstvo odbrane procenilo da je protivnička strana do sada izgubila oko 200 vojnika i šezdesetak vozila. Azerbejdžan, za sada bez reakcije na te tvrdnje.
Ministarstvo odbrane Jermenije saopštilo je da analizira informaciju o borcima iz Sirije koji se bore na azerbejdžanskoj strani u sukobima oko Nagorno-Karabaha.Hikmet Hadžijev, pomoćnik za spoljnu politiku predsednika Azervejdžana, odbacio je ovu tvrdnju Sirijske opservatorije za ljudska prava, sa sedištem u Britaniji, kao "glupost".
Jermenska vlada planira da razmotri mogućnost priznavanja nezavisnosti Nagorno-Karbaha, oblasti u Azerbejdžanu s jermenskom većinom, izjavio je danas jermenski premijer Nikol Pašinjan.
Iran je pozvao Jermeniju i Azerbejdžan na hitan prekid sukoba oko Nagorno Karabaha, rekao je portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Saed Katibzadeh i izrazio spremnost Teherana da pomogne u uspostavljanju primirja.
Premijer Jermenije Nikol Pašinjan izjavio je da u sukobu ima ozbiljnih gubitaka.
"Mi imamo ozbiljne sukobe, ali ih ima i neprijatelj. Ozbiljan sukob se odigrava i s obzirom na to da se situacija razvija, bilo koja informacija može da ne bude tačna u ovom momentu", kazao je u obraćanju u Parlamentu Nikol Pašinjan,
Parlament Azerbejdžana odobrio uvođenje ratnog stanja u celoj zemlji, kao i policijski čas, izjavio je pomoćnik predsednika Hikmet Hadžijev.
Po društvenim mrežama šire se snimci sirijskih džihadista koji su na poziv Turske otišli u Azerbejdžan kako bi doprineli u ratu protiv Jermenije.
Premijer Jermenije Nikol Pašinjan pozvao je telefonom ruskog lidera Vladimira Putina, saopšteno je iz Kremlja.
Iz regiona Nagorno-Karabah saopšteno je da je poginulo 16 vojnika, a da je više od stotinu povređeno u sukobu, prenosi Rojters