Kako sada izgleda život u toj zemlji, da li Italijani poštuju epidemiološke mere, i kako će dočekati novogodišnje i božićne praznike u zemlji koja je oborila crne rekorde po broju mrtvih od korone u Evropi, pitali smo našeg sagovornika Karla Kasteljanija iz Toskane.
"Situacija je trenutno u potpunosti drugačija. Ljudi i dalje nose maske, ali ne poštuju epidemiološke mere koje se tiču dozvoljene distance Italijani su se opustili što se toga tiče u odnosu na mart, moram priznati da imamo manju disciplinu. Dozvoljene aktivnosti i ograničenja, takođe su veoma slični kao na početku pandemije, ali sam primetio gledajući kroz prozor mog stana da je gustina saobraćaja u ovom trenutku znatno veća”, rekao nam je Kasteljani.
Kada je reč o kontroli poštovanja epidemioloških mera, policija je, prema rečima našeg sagovornika, pre nekoliko meseci bila mnogo aktivnija nego sada.
“Čini se da su i oni malo posustali. Postala je normalna stvar da i javni i privatni objekti na svom ulazu imaju dezinfekciona sredstva i toplomer. Cela država, koja ima 20 odvojenih regiona, podeljena je u tri zone - crvenu, žutu i narandžastu, u zavisnosti od stanja epidemiološke situacije. Situacija u regijama se prati i podaci menjaju na svake dve nedelje.
U žutoj zoni u srednjim školama je nastava na daljinu, policijski čas je od 22 čas do 5 ujutru, muzeji, igraonice i kladionice su zatvoreni, a tržni centri ne rade vikendom. Što se tiče javnog prevoza, broj putnika koji je dozvoljen ne sme da premašuje 50 posto kapaciteta.
Narandžasta, ona je negde po zabranama između crvene i žute, a iskren da budem, nisam uočio da se preterano razlikuje po nekim merama.
U crvenoj zoni su svi barovi i restorani su zatvoreni, dozvoljena je samo dostava hrane. Sve komercijalne aktivnosti su obustavljene, ali i dalje rade apoteke, trafike i manje prodavnice gde mogu da se kupe hrana i stvari koje su neophodne za prvu pomoć. I Toskana je trenutno u crvenoj zoni”, kaže Karlo.
Naš sagovornik kaže da zbog korona virusa italijanska ekonomija beleži veliki pad.
“Kontakti su svedeni na minimum, a svi poslovi i aktivnosti u kojima nije potrebno fizičko prisustvo rade se i završavaju preko Interneta. Jedino se u posebnim situacijama kada su baš neophodni, organizuju poslovni sastanci uživo, ali je to veoma retko”, dodao je.
On kaže da ne želi da bude kritičan oko toga kako italijanska vlada tretira ovaj problem i da li donosi pravilne odluke jer je cela situacija nova i nešto u čemu se do sada nikad nismo našli.
"Čini mi se da se vlast u Italiji malo bolje snašla u odnosu na ostale zemlje u Evropi”, rekao je Kasteljani.
Karlo je, međutim istakao da je korona u Toskani ipak dovela i do nekih pozitivnih promena.
“Drago mi je da mogu da vidim kako su neke stvari ipak olakšane i ubrzane nego ranije. Da li nam zaista treba pandemija da otkrijemo koliko stvari mogu da se odrade preko interneta? Da budem ironičan, pitam se da li treba da zahvalimo kovidu što će neke stvari u ustanovama i oko birokratije da se pomere sa mrtve tačke i da budu savremenije posle toliko godina”, rekao je Karlo i kazao da se iskreno nada da će se cela situacija što pre završiti.
Iako su mnogi Italijani umorni od borbe sa kovidom, Italija i danas obara crne rekorde i čini se da se kraj agonije ne nazire.
U četvrtak je opet bio rekordan broj umrlih od korone u jednom danu - 993 pacijenta zaražena kovidom su preminula. To je najveći broj preminulih u Italiji od početka pandemije.
Novih slučajeva ima 23.255, što je oko 3.000 više nego prethodnog dana.
MONDO vas poziva da poštujete preporučene mere – držite distancu, nosite masku i izbegavajte okupljanja, to je jedini način da se spreči širenje epidemije.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.