Svet

SPREMA SE ODSTREL ESKOBAROVIH NILSKIH KONJA: Prave velike probleme i predstavljaju opasnost, narod Kolumbije se protivi

Autor Dušan Ivković

Oni su se namnožili nakon smrti Pabla Eskobara i predstavljaju najveću zajednicu van Afrike.

Izvor: Printscreen/Youtube/Smithsonian Channel

Nilski konji koje je kolumbijski narko bos Pablo Eskobar nabavio za svoj privatni zoološki vrt Hacijenda Napoles pre nekoliko decenija, ne samo što su ostali u Kolubiji, nego su se toliko namnožili da predstavljaju potencijalnu ekološku bombu, te stručnjaci predlažu odstrel.

Umnožavanje populacije takozvanih “kokainskih nilskih konja” započelo je još 1993. godine nakon što je ubijen Pablo Eskobar a njegovo luksuzno imanje Hacijenda Napoles, koje se nalazi oko 250 kilometara severozapadno od glavnog grada Bogote, oduzeto.

Životinje koje su tamo pronađene prevezene su u zoološke vrtove širom zemlje, ali ne i nilski konji.

“Pošto je njihov transport bio zahtevan, vlasti su ih jednostavno ostavile tamo, verovatno misleći da će uginuti”, pretpostavlja biolog Natali Kastelblanko.

Ali umesto toga, oni su se namnožili.

Tokom godina naučnici su pokušali da izračunaju koliko nilskih konja živi u kolumbijskim plovnim putevima, a procene se kreću od 80 do 120 životinja.

“To je najveće stado nilskih konja izvan Afrike, koja je njihova postojbina”, navodi veterinar Karlos Valderama, angažovan na zaštiti prirode.

Pogoduju im i vremenski uslovi jer predeli koje oni nastanjuju u Africi delom kontroliše suša, koje u Kolumbiji nema. Tako da s obzirom na to da su uslovi u novom južnoameričkom domu idealni za nilske konje, studija je pokazala da su zbog toga počeli i da ranije polno sazrevaju.

Nilski konji uopšte nisu miroljubive životinje i često se nalaze na listi životinja koje su prouzrokovale najveći broj smrtnih slučajeva. U Africi u njihovim napadima godišnje strada najmanje 500 ljudi.

U Kolumbiji nije bilo smrtnih slučajeva, ali prošlog maja su lokalni mediji izveštavali kako je nilski konj teško povredio jednog poljoprivrednika u mestu nedaleko od Eskobarovog nekadašnjeg imanja.

I pored toga, došlo je do masovnog negodovanja u javnosti kada su vojnici ubili nilskog konja Pepea 2009. godine, pošto je proglašen za pretnju lokalnoj zajednici.

David Ečeverija, biolog koji radi za kolumbijsku agenciju za zaštitu prirode priznaje da javno mnjenje koči sve napore koje vlada pokušava da preduzme. On je rekao da se o odstrelu raspravljalo, ali da do njega verovatno neće doći.

“To je tema koja dovodi do velikih sukoba, zato ćemo morati da nastavimo da tražimo drugačija rešenja”, priznaje Ečeverija.

(Mondo)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Tagovi