Novo upozorenje naučnika ukazuje da bi nekontrolisan rast broja novozaraženih u Brazilu mogao da ugrozi borbu protiv pandemije koronavirusa u svetu.
Zarazniji P1 soj, otporniji na vakcinu, postao je dominantan u toj južnoameričkoj državi i nema naznaka da bi širenje zaraze moglo da se uspori, navode svetski mediji.
"Ta informacija je atomska bomba. Iznenađen sam količinom nađenih varijanti virusa. Javnost ne shvata što to znači. Svi ti sojevi su zarazniji i ubrzavaju epidemiju. To je katastrofa", kazao je dr. Roberto Kraenkel, biološki matematičar iz kovid 19 centra u Brazilu za "Vašingron Post".
U Brazilu je bolnički sistem na rubu kolapsa, a zemlja je daleko od masovne imunizacije vakcinom.
"Nijedna država neće biti sigurna dokle god sve države pojedinačno ne uspostave kontrolu nad rastom novozaraženih", navodi dr Denise Garet, potpredsednica primenjene epidemiologije na "Sabin Vaccine" institutu u Vašingtonu.
"Možemo se vakcinisati koliko želimo i postići imunitet krda, no dok god je izbijanje epidemije nekontrolisano u pojedinim zemljama, granice za virus će i dalje biti otvorene. Zemlje poput Brazila gde nema restrikcija i gde je virus na slobodi, pravo su leglo za širenje novih sojeva", rekla je dr Garet.
P1 soj, otporniji na vakcinu,
Ona je istakla kako je prirodni imunitet osoba koje su već prebolele koronu manje otporan na nove varijante, te da su podložni reinfekciji.
"Pitanje je vremena. Ovde u Americi je dobra vest što vakcinacija ide brzo, moramo pokušati ovo da kontrolišemo, jer čini se da vakcina deluje na nove sojeve, barem što se tiče sprečavanja teških slučajeva i hospitalizacija. No, nema garancije, virus se prebrzo razvija i ako druge države nešto ne poduzmu, brzo će biti ovde. Jako je bitno sada šta druge države čine po pitanju mera i vakcinacije", navela je dr Garet.
"Razumem da pojedine države žele prvo da vakcinišu svoje građane, ali ako nema jednake raspodele vakcina, pretnja će za ceo svet postojati sve dok virus u pojedinim državama divlja", zaključila je ona.
(Mondo)