INFEKCIJA OPASNIJA OD KORONE, KOVID PACIJENTI NA UDARU! Zaraženi ostaju bez oka zbog "crne gljive", lekari šokirani

Već se pune bolnice zbog nove bolesti, a cela zemlja je u haosu zbog korona virusa i razornog ciklona.

U Indiji je registrovano više od 8.000 slučajeva smrtonosne infekcije "crne gljive", poznate kao i mukormikoza. Stopa smrtnosti od ove infekcije je 50 odsto, a u nekim slučajevima jedini spas za pacijenta je uklanjanje oka.

Međutim, poslednjih meseci u Indiji su zabeležene hiljade ovih slučajeva i najčešće kod pacijenta koji su se oporavili ili su u procesu oporavka od kovida 19. Lekari su utvrdili vezu između steroida koji se daju pacijentima za lečenje od kovida, a posebno su ugroženi dijabetičari. Takođe, infekcija se najčešće pojavljuje u periodu od 12 do 18 dana posle oporavka.

Najveći broj slučajeva ove infekcije zabiežen je u državama Gudžarat i Maharaštra. Najmanje još 15 država registrovalo je između osam i 900 slučajeva. Novootvorena bolnička oDEljenja za ove slučajeve ubrzano se pune u Indiji, kažu lekari.

U bolnici u gradu Indore, u centralnoj Indiji, broj pacijenata sa ovom gljivičnom infekcijom povećan je sa osam pre sedam dana na 185, koliko je bilo sinoć. Više od 80 odsto pacijenata zahtevalo je hitnu operaciju, rekao je lekar V.P. Pandej. On je dodao da su formirali 11 novih odeljenja sa oko 200 kreveta samo za ove pacijente. "Porast broja slučajeva je neočekivan. Ranije smo imali jedan ili dva slučaja godišnje", rekao je on.

On je dodao da je "crna gljiva" sada mnogo opasnija od kovida 19. "Ako se pacijenti ne leče na vreme i na odgovarajući način, mortalitet može da skoči i do 94 odsto. Lečenje je skupo, a lekova nema dovoljno", rekao je Pandej.

Mukormikoza je veoma retka infekcija. Mukormikozu uzrokuje buđ koja se obično nalazi u vlažnom zemljištu, biljkama, đubrivu i trulom ili u fazi truljenja voću i povrću.

"Ova buđ je sveprisutna, i nalazi se u zemlji i vazduhu, čak i u nosu i sluzi zdravih ljudi", kaže dr Akšai Nair, očni hirurg u Mumbaju.

Ona pogađa sinuse, mozak i pluća i može da bude smrtonosna kod dijabetičara ili lica sa narušenim imunim sistemom kao što su oboleli od nekog oblika raka ili kod osoba zaraženih HIV virusom.

(Mondo/Srna)