Naime, radi se o dramatičnom fenomenu koji pogađa dečake između 7 i 18 godina koji su prinuđeni da se oblače u žensku odeću i da igraju pred bogatašima, koji ih potom kupuju i otimaju, da bi im postali "predmet" seksualnih maltretiranja.
Dečaci su prinuđeni da tako plešu do kraja svog detinjstva, dok se bogataši zabavljaju, drogiraju ih i siluju. Nažalost ovaj vid najgoreg psihičkog i fizičkog maltretiranja postoji u Avganistanu još od antičkih dana, a stanovnici i dalje okreću glavu jer to postoji već godinama, kao nešto što je "normalno i uobičajeno".
Tolerisana pedofilija koja, iako zvanično ilegalna u Avganistanu, prvi put je zvanično prikazana svetu 2010. godine jednim dokumentarnim filmom koji je prikazao jezivu realnost dece koja ne mogu da se pobune ni oslobode jer ukoliko bi prijavili svoje silovatelje oni sami bi bili osuđeni na smrt jer su se bavili prostitucijom i jer su homoseksualci, dok bi se bogataši lako izvukli iz cele situacije. Na žalost i veliki broj afganistanske policije i vojske je umešan u ovu stravičnu realnost i za njih je posedovanje "harema" Bača bazi-ja znak moći, bogatstva i uticaja.
"Žene su stvorene da rađaju decu, dečaci su za zadovoljstvo" - antički je izraz koji se koristi u toj zemlji. Muška deca su najčešće oteta na ulici ili su ih roditelji davali u zamenu za novac ili hranu.
AMERIKANCI OKRETALI GLAVU
Za vreme građanskog rata između Avganistanaca i talibana, Bača bazi je bio zabranjen, jer nije bio u skladu sa zakonom Šarije. Od 1993. do 2001. ova praksa je je kažnjavana, ali je nakon pada talibana 2002. ukinuta zabrana. Dečake su do tog momenta maltretirali i policajci i ministri i sudije. Američki mediji naveli su da su američki vojnici imali naređenje da ne smeju da reaguju u tim situacijama, a neki od njih su izjavili za su tokom noći slušali jezive krike dečaka ali nisu mogli ništa da urade jer im nije bilo dozvoljeno.
Od 2017. godine avganistanski krivični zakon smatra praktikovanje "Bača bazi" kao ilegalno i kažnjava počinioce ili do sedam godina zatvora ili smrtnom kaznom. Međutim, korupcija u pravnom sistemu je i dalje izražena, a na ulicama i dalje ima na hiljade dece.
Dečaci koji trpe ovu užasnu torturu bivaju oslobođeni kada napune 18 godina, ali niko i ništa ne može da izbriše jezive scene koje su doživeli.
(MONDO/RTS)