PRABABA (78) PREDAJE NAJSTARIJU BORILAČKU VEŠTINU U INDIJI: Učim devojčice da se odbrane od nasilnika i budu sigurne!

Indijka Menakši Ama (78) iz Kerale najstarija je žena u Indiji koja predaje drevnu borilačku veštinu kalaripajatu. Zahvaljujući njoj, tu veštinu sve više žele da treniraju devojčice, koje tvrde da je baka Ama najbolja učiteljica.

Profimedia

Menakši Ama je prava majstorica svoje veštine, a njeno umeće nasledio je i njen sin. Ona se često na treninzima bori nasuprot sina i odlično parira njegovim udarcima pomoću bambusovog štapa. Posmatračima uopšte ne izgleda kao prababa, već kao majstor kalaripajate, što i jeste.

Indijku smatraju pokretačkom silom kalarija i tvrde da bi bez njenog zalaganja ta veština bila gotovo zaboravljena.

"Počela sam da se bavijm kalarijem kada sam imala sedam godina. Sada imam 78. I dalje ga praktikujem, učim i predajem", rekla je Menakši Ama Frans presu.

Ona je, inače, direktorka "Kadatanad Kalgari Sangam" škole koju je osnovao njen pokojni muž 1949. godine.

"Kada otvorite novine, stalno vidite vesti o nasilju nad ženama. Zato su ovi trenizi jako korisni. Kada žene nauče ovu borilačku veštinu, osećaju se fizički i mentalno jače i sigurnije da odu na posao ili da putuju same", dodala je Menakši Ama.

Kalari, koji sadrži elemente plesa i joge, uključuje mačeve, štitove i palice. Veština stara 3000 godina, koja se pominje u drevnim hindu spisima, i dalje je puna religioznih momenata.

Britanci su zabranili praktikovanje ove veštine 1804. godine, ali je kalari preživeo i ponovo postao popularan kada je Indija stekla nezavisnost 1947.

Poslednjih decenija, veština je opstala i postala popularna zahvaljujući Menakši koja je za svoj rad dobila nacionalno priznanje 2017. godine. Kalarija je sada priznata kao sport i praktikuje se u celoj indiji.

Profimedia 

Unutar kalari sale Menakši Ame, njen sin Sandživ Kumar uči polaznike - dečake i devojčice - osnovnim koracima veštine.

"Postoje dve strane kalaripajatua - jedna je strana mirna, a druga strana rata", rekao je majstor Sandživ Kumar.

On je istakao da je kalari umetnost koja pročišćava um, telo i dušu, ali i poboljšava koncentraciju i regeneriše fizičku i mentalnu energiju.

(MONDO/Guardian)