TRČALA KA MENI, A DELOVI KOŽE SU JOJ OTPADALI: Kako je nastala NAJSTRAŠNIJA fotografija rata - slikao, pa bacio aparat!

Ceo užas rata stao je u jednu fotografiju, a lice devojčice iz Vijetnama i nakon skoro pola veka i dalje intrigira sve.

Vimeo/Printscreen

Fotografija tada devetogodišnje nage vijetnamske devojčice Fan Ti Kim Puk iako je nastala 1972. godine, zbog dramatičnog prizora i danas ostavlja snažan i potresan utisak, a pojavila se na naslovnim stranama gotovo svih štampanih medijaMnogi smatraju da je upravo ona doprinela okončanja rata u Vijetnamu. 

"Uvek ću pamtiti taj užasan dan, kada smo bežali od smrt. U početku sam mrzela tu fotografiju. Bilo me je sramota. Nije mi prijao publicitet koji je usledio nakon njenog objavljivanja", objašnjava Kim,sada 52-godišnja koja danas živi na periferiji Toronta i majka je dvoje dece.

Tog dana, selo Kim Puk zasuto je napalmom, zapaljivom tečnošću koja se lepi na kožu, izazivajući opekotine i nepodnošljiv bol. Njena odeća počela je da gori, pa ju je devojčica svukla što je brže mogla i počela da beži.

Nekoliko minuta kasnije ju je ugledao novinar Nik Ut, koji je tada radio "Associated Press", koji je tada napravio jednu od najboljih fotografija na svetu.

"Ugledao sam crni dim i devojčicu... kako naga istrčava iz njega. Instinkt je prevladao. Kako se približavala, tako su delovi njene kože počeli da otpadaju – napalm je već oštetio njen vrat, veći deo leđa i njenu levu ruku. Nisam mogao da verujem da su opekotine tako strašne. Odmah sam ostavio aparat i pokušao da joj pomognem. Polio sam joj rane vodom i pokrio je kaputom. Potom sam se sa ostalom decom smestio u kombi koji ih je odvezao u bolnicu", izjavio je Ut jednom prilikom za "CNN".

Pogledajte kako sada izgleda:

Profimedia 

MISLILI SU DA KIM NEĆE PREŽIVETI

Ona je u bolnici provela više od godinu dana, a njena porodica mislila je da neće preživeti. Prošla je kroz brojne intervencije presađivanja kože, ali uprkos tome što su rane na telu zarasle, devojčica nikako nije mogla da nađe duševni mir.

"Želela sam da nestanem, da me nema, pa čak i da umrem. Znala sam da tada više ne bih morala da proživljam sav onaj emocionalni, mentalni i fizički bol koji me je izjedao", izjavila je Kim jednom prilikom.

Ona je tada počela da traži odgovore na pitanja i da proučava različite religijske tekstove. Sa 19 godina postala je hrišćanka, i tada je, kako kaže, naučila da prašta.

Godinama se borila sama sa sobom, ali je shvatila jedno - ne bi se znalo za ratni horor koji je zadesi Vijetnam, da njeno lice tog dana nije ovekovečeno na fotografiji.

(MONDO)