Veliki skandal izbio je 2012. godine kada su 82-dvogodišnja časna sestra Megan Rajs i još dvojica katoličkih aktivista upali u fabriku nuklearnog oružja u Ouk Ridžu u Tenesi. Ona je osuđena na 35 meseci zatvora zbog provale i oštećenja bunkera u kojem se čuvao uranijum za pravljenje atomske bombe.
Na saslušanju koje se održalo iste godine, sestri Rajs i dvojici njenih saučesnika, takođe aktivista, sud je nakon procene nanešene štete, prvobitno odredio novčanu kaznu u iznosu od 53.000 dolara. Međutim, posle toga sud je doneo presudu u kojoj sestru Rajs kažnjava na 35 meseci zatvora.
Uz sestru Rajs, takođe su osuđeni i njeni saučesnici Greg Boertje-Obed (58) i Majkl Vali (64) koji su dobili više od 5 godina zatvora pošto imaju dugačak policijski dosije, uglavnom zbog nenasilne građanske neposlušnosti.
Časna sestra Rajs je, u svojoj završnoj izjavi 2012. godine, zatražila od sudije da je osudi na doživotnu robiju.
"Molim vas, nemojte biti popustljivi prema meni. Doživotna robija bi za mene bio najveći poklon", rekla je ona. Takođe je rekla da je Bog nju i njena dva saučesnika iskoristio kako bi probudio svest o nuklearnom naoružanju.
Oni su provalili u fabriku nuklearnog oružja u julu 2012. godine, čime su prekršili zakon o terorizmu, za koji je predviđena kazna zatvora od 30 godina, međutim, sud je posle saslušanja predložio kazne od 5 do 9 godina. Prilikom upada, rasekli su tri žičane ograde i provalili u skladište vredno 548 miliona dolara. Kačili su transparente na kojima je pisalo "Plod pravde je mir" i poprskali zidove sa ljudskom krvlju iz bočica za bebe.
Američki zvaničnici su nakon toga pokušali da razuvere javnost tvrdnjom da ni u jednom trenutku nije postojala opasnost da u ruke aktivista dospe materijal koji bi mogao da bude dignut u vazduh ili iskorišćen za proizvodnju atomske bombe, ali je ta provala ipak izazvala sumnju oko toga da li su bezbednosne procedure u nuklearnom kompleksu Y-12 adekvatne.
Nakon protesta je taj kompleks morao da bude zatvoren, služba obezbeđenja je morala da prođe novu obuku, a kasnije je sklopljen ugovor sa drugom firmom koja pruža usluge obezbeđenja.
"Bočice za bebe smo upotrebili kako bismo stavili do znanja da se tim oružjem proliva dečija krv", rekao je pred sudijom jedan od osuđenih aktivista. lako su aktivirali alarm, aktivisti i časna sestra su proveli više od dva sata u tom kompleksu pre nego što su uhapšeni.
Kada je obezbeđenje konačno stiglo, njih troje su pevali i nudili članovima obezbeđenja hleb, Bibliju, sveće i bele ruže. Neki državni zvaničnici su pozdravili potez aktivista, jer je to iznelo na videlo propuste u obezbeđenju nuklearnog postrojenja i skladišta.
(MONDO)