SNEŽNA OLUJA BLOKIRALA AMERIKU, PROGLAŠENO VANREDNO STANJE: Zatvorene škole, odloženi letovi - sve je OKOVANO

Snežna oluja donela je više od 15 centimetara snega u istočnim delovima SAD-a u petak, što je prouzrokovalo zatvaranje škola i kancelarija savezne vlade, dok je vazduhoplovni saobraćaj suspendovan na dva dana, a mećava je zatvorila i glavni autoput u Virdžiniji.

Washington Post/Printscreen

Upozorenja zbog snežne oluje bila su na snazi do podneva u području od Vašingtona do Mejna, objavila je Nacionalna meteorološka služba. U delovima Kentakija, Virdžinije, Pensilvanije, Njujorka i Merilenda palo je 15-20 centimetara snega.

Obalski delovi Nove Engleske najgore su pogođeni, a u nekim gradovima Konektikata i Masačusetsa palo je više od 30 centimetara snega u četvrtak i petak, navodi se u podacima Nacionalne meteorološke službe.

"Smenjivaće se, a prestaće popodne. Trenutno je dobro, jaki anticiklon kreće se prema istoku-severoistoku. Do večeri bi sneg trebalo da prestane da pada", rekao je meteorolog iz Bostona Alan Danam.

Do petka ujutro više od 400 letova odloženo je ili otkazano sa aerodroma u Njujorku, Bostonu i Vašingtonu, podaci su stranice Flightaware.com. Guverner Nju Džersija Fil Marfi proglasio je vanredno stanje u svojoj saveznoj državi i apelovao je na stanovnike da izbegavaju putovanja.

Druga oluja ovog ove nedelje

Kancelarije savezne vlade u Vašingtonu su zatvorene, a više desetina okruga u istočnom delu zemlje otkazalo je nastavu zbog snega i hladnoće. Na severu Srednjeg Zapada po noći je temperatura pala na -17 stepeni Celzijusovih, dok je vetar osećaj hladnoće spustio na -32 stepena Celzijusova u Viskonsinu, Minesoti, Ajovi, lap i u Severnoj i Južnoj Dakoti u petak ujutro.

Oluja koja je pogodila istok SAD-a druga je ove nedelje. U ponedeljak je u istom području palo do 30 centimetara snega pa je deonica autoputa I-95 duga 80 kilometara u severnoj Virdžiniji bila neprohodna.

Reč je o jednoj od najprometnijih ulica uz Istočnu obalu SAD-a, a bila je zatvorena nekoliko sati u oba smera blizu Frederiksburga u Virdžiniji, oko 89 kilometara južno od Vašingtona. Hiljade putnika moralo je da čeka, a neki i do 24 sata.

(Mondo)