Svet

PUTINOVA TVRĐAVA MOŽE BITI PROBIJENA! Ovo je plan napada Amerike i Velike Britanije - Mnogi se plaše NAJGOREG SCENARIJA!

Autor Petar Latinović

I dok Zapad preti da udari snažno Rusiju, treba naglasiti da je Putin imao vremena da izgradi utvrđenje.

Izvor: Profimedia

Dok Rusija premešta trupe dalje u Ukrajinu, zapadni lideri su odobrili ekonomske sankcije kako bi kaznili Vladimira Putina za njegovu agresiju. Te sankcije će biti posebno odvojene i daleko strože od onih koje je predsednik Bajden uveo u ponedeljak. Američki zakonodavci su se obavezali da će uvesti "majku svih sankcija" u slučaju ruske invazije, a britanski premijer Boris Džonson je u nedelju sugerisao da će sankcije uključivati odsecanje ruskih kompanija od mogućnosti da koriste američke dolare i britanske funte.

I dok Zapad preti da udari snažno Rusiju, treba naglasiti da je Putin imao vremena da izgradi utvrđenje. Poslednjih nekoliko godina, on je jačao ekonomsku odbranu Rusije u iščekivanju ovog tačnog trenutka u strategiji koju su neki nazvali "Tvrđava Rusija". Ako želite da zaštitite svoju ekonomiju od sankcija, prvo mesto za početak je popunjavanje deviznih rezervi, koje predstavljaju zalihe stranih valuta koje drži vaša centralna banka. Između ostalog, strana valuta se može koristiti za očuvanje likvidnosti tokom ekonomske krize. Rusija je nedavno povećala svoje devizne rezerve na 631 milijardu dolara, što ju je učvrstilo na četvrtom mestu u svetu. Takođe je preduzet niz drugih koraka da bi se ublažio uticaj sankcija, piše "Morning Brew".

Rusija je, naime, smanjila troškove kako bi se postavila na čvršće finansijske osnove. Ona je izgradila i sopstveni sistem za razmenu finansijskih poruka u slučaju da bude blokirana od onog koji se koristi širom sveta, a koji se zove SWIFT. SWIFT je, za one koji ne znaju, mreža visoke sigurnosti koja povezuje hiljade finansijskih institucija širom sveta. Kraće rečeno - radi se o globalnom bankarskom sistemu. Razvijena je domaća industrija kako bi se smanjio uvoz sa Zapada. Takođe vredi napomenuti da Rusija snabdeva Evropu gasom a količina nije mala. Radi se o 40 odsto od sveukupnog uvoza gasa. Dakle, sankcije koje pogađaju ruski energetski sektor mogle bi da se vrate bumerangom i da naškode Zapadu i destabilizuju globalna energetska tržišta.

Uprkos kampanji za sprečavanje sankcija, Putinova tvrđava Rusija nije neprobojna. Geopolitički eksperti kažu da će sankcije koje se spremaju, a koje bi mogle da blokiraju Rusiju da uvozi ključne tehnološke materijale ili da odseče ruske banke od pristupa američkom dolaru, biti dovoljne da se prevaziđe Putinova odbrana i nanese značajna i neposredna šteta ruskoj ekonomiji.

A investitori se pripremaju za najgore - ruski referentni indeks akcija u ponedeljak je pao za 11 odsto što je najveći pad u jednom danu još od ruske aneksije Krima 2014.

(MONDO)