KOLIKA JE UKRAJINA, A KOLIKA RUSIJA? Brojke pokazuju OGROMNU razliku u snazi: 100 miliona ljudi i 1.600 nuklearnih glava

Ukrajinu i Rusiju veže zajednička istorija, ali i česti sukobi i teritorija na kojoj ruska strana ima daleko više stanovnika i višestruko veću vojnu snagu.

Profimedia/Alexei Nikolsky/Russian Presidential Press and Information Office/TASS/Sipa USA

Dok ruska vojska prodire ka Kijevu i dok već tri dana traju ratni sukobi širom Ukrajine, pogledi celog sveta usmereni su ka tom delu Evrope, gde tenzije i rat praktično traju od 2014, kada je Rusija anektirala Krim.

Tenzije i neprijateljstvo dve zemlje u prethodnih osam godina dostigle su tačku u kojoj je Vladimir Putin i državni vrh Rusije krenuo u, kako oni navode, "operaciju denacifikacije i demilitarizacije".

Tako se sa jedne strane našla Rusija, zemlja od 146,1 milion stanovnika (uključujući i Krim), a sa druge Ukrajina, sa 41 milion stanovnika (bez Krima). Površina Rusije je 17 miliona kvadratnih kilometara, a Ukrajine 603 hiljada. Već nekoliko dana traju borbe oko Kijeva, u kojem je pre sukoba živelo 2,9 miliona ljudi, odnosno 3,3 uključujući i širu oblast.

Prema zvaničnim podacima, u Ukrajini živi 77 odsto Ukrajinaca, 17,3 odsto Rusa i 4,9 odsto pripadnika drugih nacionalnosti. Na osnovu podataka iz 2020, Rusija ima 900.000 vojnika, od čega 280.000 u pešadiji, dok Ukrajina ima 209.000, a prethodnih dana je predsednik Volodimir Zelenski uputio apel i građanima da uzmu oružje, objavivši uz to i opštu mobilizaciju.

Mondo 

Rusija je nuklearna sila i ima čak 1.600 nuklearnih bojevih glava, dok Ukrajina ne poseduje takvo naoružanje.

Od raspada Sovjetskog saveza 1991. godine, odnos dve države protkan je tenzijama, pa i otvorenim neprijateljstvom, koje je potpuno otvoreno od 2014, kada je tadašnji izabrani predsednik Ukrajine Viktor Janukovič odbio da potpiše sporazum o pridruživanju sa Evropskom unijom.

Usledile su velike tenzije i sukobi u kojima je do početka 2022. godine izgubilo život više od 13.000 ljudi. U tom periodu Ukrajina je čvrsto vezala svoju budućnost za put ka Evropskoj uniji i NATO paktu, koji je pogotovo trn u oku Rusiji i Vladimiru Putinu.

Naravno, veze dve zemlje sežu i više od hiljadu godina u istoriju, još u vreme kada je Kijev bio centar Kijevske Rusije. Bio je rodno mesto obe države, kao i Belorusije i imao je veliki značaj još u 9. i 10. veku. Danas, nažalost, iz tih krajeva stižu strašne slike stradanja.