5 SCENARIJA ZA KRAJ SUKOBA U UKRAJINI: Od zbacivanja Putina s vlasti, do krvavog rata u celoj Evropi - jedno je sigurno!

Svet se pita kako bi rat u Ukrajini mogao da se završi, a diplomatski dopisnik Bi-Bi-Sija izneo je pet mogućih scenarija za kraj sukoba s Rusijom.

Profimedia

Ceo svet se pita kako će se završiti rat u Ukrajini, koji traje tek nešto više od nedelju dana, ali je već zabrinuo čitavu planetu. Svet osuđuje nasilje i duboko saoseća sa žrtvama, istovremeno strahujući od eskalacije sukoba koja bi odnela još ljudskih života i ostatak planete potencijalno dovela u opasnost. Svi se nadaju da će Rusija i Ukrajina pronaći zajednički jezik i okončati sukob. Ali druga runda pregovora, koja se odigrala juče, nije dala uspeha, bilo bi dobro da se rat završi danas, ali su šanse da se to desi veoma male. Diplomatski dopisnik britanskog Bi-Bi-Sija Džejms Lendejl napravio je pet scenarija kako bi se rat u Ukrajini mogao odigrati.

Koji su neki od mogućih scenarija koje ispituju političari i vojni planeri? Malo ko može sa sigurnošću predvideti budućnost, ali evo nekih potencijalnih ishoda. Većina je mračna, navodi Džejms.

Kratki rat

Prema ovom scenariu Džejmsa Lendejla, Rusija zaoštrava svoje vojne operacije. Više je neselektivnih artiljerijskih i raketnih udara širom Ukrajine. Rusko vazduhoplovstvo, koje je do sada igralo skromnu ulogu, pokreće razorne vazdušne udare. Masovni sajber-napadi haraju Ukrajinom, ciljajući ključnu nacionalnu infrastrukturu. Snabdevanje energijom i komunikacione mreže su prekinute. Hiljade civila gine.

Uprkos hrabrom otporu, Kijev pada za nekoliko dana. Vlada je zamenjena promoskovskim režimom. Predsednik Zelenski je ili ubijen ili beži, u zapadnu Ukrajinu ili čak u inostranstvo, da uspostavi vladu u egzilu. Kako navodi dopisnik, u prvom scenariu predsednik Putin objavljuje pobedu i povlači neke snage, ostavljajući dovoljno iza sebe da zadrži određenu kontrolu. Hiljade izbeglica nastavljaju da beže na zapad. Ukrajina se pridružuje Belorusiji kao država klijent Moskve.

Ovaj ishod ni u kom slučaju nije nemoguć, ali će zavisiti od nekoliko faktora koji se menjaju: Ruskih snaga koji dižu borbenu gotovost na vrhunac, većeg broja tih snaga koje je raspoređeno i vanrednog borbenog duha Ukrajine bledi. Putin bi mogao da postigne promenu režima u Kijevu i kraj zapadne integracije Ukrajine. Ali svaka proruska vlada bila bi nelegitimna i ranjiva na pobunu. Takav ishod bi ostao nestabilan, a izgledi za ponovno izbijanje sukoba bili bi veliki, preneo je BBC.

Dugi rat

Drugi scenario Lendejla kaže da je možda verovatnije da se ovo razvije u dugotrajan rat. Možda ruske snage zaglave, sputane niskim moralom, lošom logistikom i nesposobnim rukovodstvom. Možda je ruskim snagama potrebno više vremena da obezbede gradove poput Kijeva čiji se branioci bore od ulice do ulice. Sledi duga opsada, preneo je BBC.

On navodi, da čak i kada ruske snage postignu izvesno prisustvo u gradovima Ukrajine, možda se bore da održe kontrolu. Možda Rusija ne može da obezbedi dovoljno trupa da pokrije tako ogromnu zemlju. Ukrajinske odbrambene snage transformišu se u efikasnu pobunu, dobro motivisanu i podržanu od strane lokalnog stanovništva. Zapad nastavlja da obezbeđuje oružje i municiju. A onda, možda posle mnogo godina, sa možda novim rukovodstvom u Moskvi, ruske snage na kraju napuštaju Ukrajinu, pognute i okrvavljene glave.

Evropski rat

Treći scenario Džejmsa Lendejla - da li je moguće da bi se ovaj rat prelio van granica Ukrajine? Predsednik Putin bi mogao da pokuša da povrati više delova bivšeg ruskog carstva slanjem trupa u bivše sovjetske republike poput Moldavije i Gruzije, koje nisu deo NATO-a. Ili bi moglo doći do pogrešnih proračuna i eskalacije. Putin bi mogao da proglasi zapadne isporuke oružja ukrajinskim snagama aktom agresije koji zahteva odmazdu. Mogao bi da zapreti slanjem trupa u baltičke države (koje su članice NATO-a) kao što je Litvanija, da uspostave kopneni koridor sa ruskom priobalnom eksklavom Kalinjingradom.

Ovo bi bilo izuzetno opasno i rizikuje rat sa NATO-om. Prema članu 5. povelje vojnog saveza, napad na jednu članicu je napad na sve. Ali Putin bi mogao da rizikuje ako smatra da je to jedini način da spase svoje vođstvo. Da je, možda, bio suočen sa porazom u Ukrajini, mogao bi biti u iskušenju da dalje eskalira. Ista logika se može primeniti na upotrebu nuklearnog oružja, navodi Džejms. Ove nedelje, Putin je stavio svoje nuklearne snage u viši nivo pripravnosti. Većina analitičara sumnja da ovo znači da je njihova upotreba verovatna ili neizbežna. Ali to je bio podsetnik da ruska doktrina dozvoljava moguću upotrebu taktičkog nuklearnog oružja na bojnom polju, preneo je BBC.

Diplomatsko rešenje

Može li, uprkos svemu, ipak biti moguće diplomatsko rešenje?

Četvrti scenario Džejmsa Lendejla - "Oružje sada govori, ali put dijaloga uvek mora da ostane otvoren", rekao je generalni sekretar UN Antonio Guteres. Naravno, dijalog se nastavlja. Francuski predsednik Makron razgovarao je telefonom sa predsednikom Putinom. Plus je iznenađujuće, ruski i ukrajinski zvaničnici su se sastali radi razgovora o granici sa Belorusijom. Možda nisu mnogo napredovali. Ali, pristankom na razgovore, Putin je izgleda barem prihvatio mogućnost prekida vatre pregovorima, preneo je BBC i dodao:

Ključno pitanje je da li Zapad može da ponudi ono što diplomate nazivaju "off rampom", američki izraz za izlaz sa glavnog autoputa. Diplomate kažu da je važno da ruski lider zna šta bi bilo potrebno da se, tako da je barem moguć dogovor.

Youtube/Rai/screenshot 

Džejms navodi da postoji još jedan mini podscenario - rat ide loše po Rusiju. Sankcije počinju da uznemiravaju Moskvu. Opozicija raste, Putin se pita da li je "odgrizao više nego što može da sažvaće". On smatra da nastavak rata može biti veća pretnja njegovom rukovodstvu nego poniženje njegovog okončanja. Kina interveniše, vršeći pritisak na Moskvu da napravi kompromis, upozoravajući da neće kupovati rusku naftu i gas ako ne deeskalira. Dakle, Putin počinje da traži izlaz. U međuvremenu, ukrajinske vlasti vide kontinuirano uništavanje svoje zemlje i zaključuju da bi politički kompromis mogao biti bolji od tako razornog gubitka života. Dakle, diplomate se angažuju i dogovor je postignut. Ukrajina, recimo, prihvata ruski suverenitet nad Krimom i delovima Donbasa. Zauzvrat, Putin prihvata ukrajinsku nezavisnost i njeno pravo na produbljivanje veza sa Evropom. Ovo možda ne izgleda verovatno. Ali nije van okvira uverljivosti da bi takav scenario mogao da nastane.

Putin zbačen

Peti scenario Džejmsa Lendejla kaže - a šta je sa samim Vladimirom Putinom? Kada je krenuo u invaziju, izjavio je: "Spremni smo za svaki ishod". Ali šta ako je zbog tog ishoda on izgubio moć? Moglo bi izgledati nezamislivo. Ipak, svet se promenio poslednjih dana i o takvim stvarima se sada razmišlja. Profesor ser Lorens Fridman, emeritus profesor ratnih studija na Kings koledžu u Londonu, napisao je ove nedelje: "Sada je podjednako verovatno da će doći do promene režima u Moskvi kao i u Kijevu".

Profesor je to rekao zato što, možda, Putin vodi katastrofalan rat, piše Lendejl i nastavlja sa teorijom:Hiljade ruskih vojnika gine. Ekonomske sankcije grizu. Putin gubi podršku javnosti. Možda postoji pretnja narodne revolucije. On koristi unutrašnje bezbednosne snage Rusije za suzbijanje te opozicije. Ali ovo postaje kiselo i dovoljno pripadnika ruske vojne, političke i ekonomske elite okreće se protiv njega. Zapad jasno stavlja do znanja da ako Putin ode i bude zamenjen umerenijim liderom, onda će Rusija videti ukidanje nekih sankcija i obnavljanje normalnih diplomatskih odnosa. Došlo je do krvavog dvorskog puča i Putin je smenjen. Opet, ovo možda trenutno ne izgleda verovatno. Ali možda neće biti neverovatno ako ljudi koji su imali koristi od Putina više ne veruju da on može da brani njihove interese, prneosi BBC.

Zaključak

Lendejl navodi da se ovi scenariji međusobno ne isključuju - neki od njih mogu se kombinovati da bi proizveli različite ishode. Ali kako god se ovaj sukob odigrao, svet se promenio. Neće se vratiti na status kvo od pre. Odnos Rusije sa spoljnim svetom biće drugačiji. Evropski stavovi o bezbednosti će biti transformisani. A liberalni, međunarodni poredak zasnovan na pravilima možda je upravo ponovo otkrio čemu je uopšte služio, preneo je BBC.

(Mondo/BBC)