Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao je u subotu javno na direktne pregovore sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, ali je visoki turski zvaničnik rekao da Putin nije bio spreman za takve razgovore.
"Zelenski je spreman da se sastane, ali Putin misli da održavanje ovog sastanka na nivou lidera još nije dovoljno blizu", prenosi Njujork Tajms reči Ibrahima Kalina, glavnog savetnika i portparola turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, koji je učestvovao u razgovorima svog predsednika i sa liderom Rusije i sa liderom Ukrajine.
Turska igra značajnu posredničku ulogu između Rusije i Ukrajine. Erdogan pokušava da pronađe put ka dugotrajnijem prekidu vatre i ozbiljnim pregovorima o mirnom rešavanju brutalnog rata koji traje više od tri nedelje. Iako je Turska članica NATO-a, Erdogan ima dobre odnose sa Putinom, uprkos antipatiji ruskog lidera prema zapadnom vojnom savezu.
Erdogan je razgovarao sa Zelenskim i Putinom u četvrtak i turski zvaničnik je rekao da se predsednik Ruske Federacije više ne zalaže za smenu Zelenskog i da "sada predsednika Ukrajine kao vođu ukrajinskog naroda, sviđalo mu se to ili ne".
"Verujem da će se sastanak kad-tad održati. U jednom trenutku će biti mirovnog sporazuma. Naravno, svi želimo da se to desi što pre, ali verovatno Putin želi da bude u dobroj poziciji kada to uradi, a ne da izgleda oslabljen bilo vojnim gubicima ili ekonomskim sankcijama", rekao je Kalin i dodao:
"To vreme još nije došlo, a možda neće biti skoro. Ekonomske sankcije verovatno najviše utiču na Putinovo razmišljanje", rekao je.
Prema njegovim rečima, Ukrajinci "žele da uskoro postigne dogovor o miru, bez obzira na to šta drugi misle", odnosno uprkos stavovima u nekim članicama NATO-a da bi na taj način Rusija "bila nagrađena za svoj agresorski rat". Ipak, iz njihovog ugla najveći izazov biće očuvanje teritorijalnog intergiteta i suvereniteta, koji Ukrajina i njeni saveznici ne žele da žrtvuju, a pod tim smatraju i pravo na Krim, koji je Rusija anektirala pre osam godina.
Turski zvaničnik tvrdi da iako je Krim "de facto" ruski, niko neće da pristane na to da poluostrvo i "de jure" postane rusko. Takođe, prema njegovim rečima, konačni dogovor će biti pronađen u okviru Minskih sporazuma, koji su postignuti između dve države sa ciljem da obezbede izvesnu autonomiju za Donjeck i Lugansk. Naravno, ni to neće biti prosto postići, jer su Putin i ruska Duma priznali nezavisnost te dve oblasti kao nezavisne.
Pregovori ruske i ukrajinske strane do sada su održavani u Belorusiji uživo i preko video-poziva. Ipak, sastav ruske delegacije nije sačinjen od visokih zvaničnika i u tim razgovorima još nije bilo priče o najtežim problemima koji sukobljavaju dve strane. Na osnovu toga, ukrajinska strana veruje da Rusi odugovlače pregovore u toku svojih vojnih akcija.
Kalin tvrdi da će najteža pitanja ipak morati da budu rešena u razgovoru dvojice predsednika, i to onda kada budu postignuti sporazumi oko onih manje problematičnih. Prema njegovom mišljenju, pred Putinom i Zelenskim biće na stolu razgovor o ukrajinskoj neutralnosti i neulasku te zemlje u NATO.
"Iako smo potpuno protiv ruskog rata u Ukrajini, ruski slučaj mora biti saslušan, jer će posle ovog rata postojati druga bezbednosna arhitektura između Rusije i zapadnog bloka. Ne smemo da dopustimo još jedan Hladni rat - to će biti loše za svakoga i imaće posledice za čitavu međunarodnu politiku i za finansijski sistem. Svaka odluka koju sada donesemo o Rusiji, bila ona vojna, politička, ekonomska ili neke druge prirode, imaće uticaj na tu novu bezbednosnu arhitekturu", rekao je turski zvaničnik.
"Naravno, Rusija nosi najveću odgovornost ovde i na kraju dana, predsednik Putin će biti taj koji će zaustaviti ovaj rat. Kada bude osetio da je vreme za to, kada bude mislio da je dobio šta je hteo od ovog rata - kompromis, ustupak, sporazum... Ne znam šta. Ali mislim da idemo u tom pravcu", dodao je Erdoganov savetnik.
(MONDO)