Agresija Ruske Federacije na Ukrajinu izazvala je strah od širenja rata i na druge države Evrope. S obzirom na to da Rusija poslednjih nedelja otvoreno poručuje da se neće libiti da agresivno odgovori na mešanje drugih zemalja u njen sukob sa Ukrajinom, ti strahovi možda nisu potpuno neosnovani.
U septembru 2014. Putin je naveo imena pet evropskih zemalja i uputio im pretnje zbog rastuće vojne snage Rusije, navodi britanski tabloid "Dejli star".
Zemlje koje su nezvanično bile upozorene su Poljska, Rumunija i baltičke države - Estonija, Letonija i Litvanija - koje su sve deo Evropske unije, bloka kojem je Ukrajina takođe želi da se priruži.
Prema pisanju nemačkog lista "Suddeutsche Zeitung", Putin je navodno rekao tadašnjem ukrajinskom predsedniku Petru Porošenku: "Da sam hteo, za dva dana mogao bih da imam ruske trupe ne samo u Kijevu, već i u Rigi, Vilnjusu, Talinu, Varšavi i Bukureštu".
Ova izjava, ako je data u ovim terminima, predstavljala bi prvi nagoveštaj Putinove ideje da izvrši invaziju na neku članicu Evropske unije ili NAT pakta.
Potpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis, koji je Letonac, rekao je za "Politiko" ranije ovog meseca da će Putin verovatno pojačati svoje vojne ambicije i izazvati NATO u zemljama Baltičkog mora, Litvaniji, Letoniji i Estoniji, ako bude trijumfovao u Ukrajini.
"Ako ne podržimo Ukrajinu, to se neće zaustaviti u Ukrajini. Jasno je da je Putin sada u nekoj vrsti agresivnog ratnog raspoloženja i, nažalost, verovatno će se ta agresija nastaviti i u drugim zemljama“. Upitan da li je posebno zabrinut za Moldaviju, on je naveo da zabrinut za sve baltičke zemlje.
"Ako pogledate eskalaciju ruske agresivne retorike, pa čak i izjave u kojima se tvrdi da Rusija podržava beloruske interese u pogledu pristupa Baltičkom moru, i sve veću antibaltičku retoriku - pa u Ukrajini, takođe je počelo sa sve većom antiukrajinskom retorikom."
Zemlje koje nisu članice NATO-a takođe su bile ugrožene pošto je portparolka ruskih spoljnih poslova Marija Zaharova nedavno upozorila da bi se Finska i Švedska mogle suočiti sa "vojnim posledicama" ako pokušaju da se pridruže.
"Očigledno je da bi pristupanje Finske i Švedske NATO-u, koji je pre svega vojni savez, kao što dobro razumete, imalo ozbiljne vojne i političke posledice, koje bi od naše zemlje zahtevale da reaguje", rekla je ona.
(MONDO)