NEMAČKA SPREMNA DA POŠALJE "LEOPARDE" U UKRAJINU: Otkriveno o kojim ratnim mašinama je reč, ali postoji jedan PROBLEM

Predsednik kompanije Rajnmetal je otkrio novinarima kad bi mogao da počne isporuku Ukrajini.

Profimedia

Rajnmetal, jedan od vodećih nemačkih proizvođača oružja, spreman je da počne da isporučuje tenkove Ukrajini, rekao je predsednik kompanije u ponedeljak za list Handelsblat.

Armin Paperger je otkrio da se njegova kompanija sprema da pošalje do 50 korišćenih modela Leopard 1, pri čemu je prva isporuka moguća u roku od samo šest nedelja. Predsedavajući Rajnmetala je napomenuo da bi sporazum, međutim, prvo trebalo da dobije odobrenje nemačke savezne vlade.

Neki od tenkova koji bi mogli da budu poslati u Ukrajinu nabavljaju se iz zaliha hardvera koji je povučen iz upotrebe i vraćen originalnom proizvođaču od strane drugih armija, objasnio je Paperger. Prema rečima predsednika kompanije, trenutno se proverava stanje rezervoara. Ukrajinska vlada je više puta tražila od svojih zapadnih saveznika da joj obezbede tenkove i drugo teško naoružanje za obuzdavanje ruske ofanzive.

U ponedeljak je nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok nagovestila da će Berlin poslušati pozive Kijeva, ističući da "sada nije vreme za izgovore, već vreme za kreativnost i pragmatizam".

Ministar ekonomije te zemlje Robert Habek je sa svoje strane odbio da otkrije da li će nemačka vlada izdati dozvolu za isporuku tenkova Ukrajini, dodajući da smo se "s dobrim razlogom dogovorili da ne govorimo o konkretnim isporukama, tipovima i rutama oružja". Međutim, zvaničnik je nagovestio da će biti daljih isporuka oružja pošto se Nemačka obavezala da će podržati Ukrajinu oružjem.

Što se tiče druge vrste vojnog hardvera, borbenog vozila pešadije Marder, Berlin je donedavno oklevao da ih isporuči Kijevu, portparol njegovog ministarstva odbrane u petak je opisao ta vozila kao "neophodna" za obezbeđenje sopstvene zaštite zemlje.

Međutim, predsednik Rajnmetala je saopštio da je kompanija spremna da pošalje između 50 i 60 rashodovanih Marder vozila u Ukrajinu. Kao i kod tenkova Leopard, pomenuti hardver bi dolazio direktno iz sopstvenih zaliha Rajnmetala, a ne iz Bundesvera.

Međutim, neki političari iz nemačke vladajuće koalicije doveli su u pitanje koliko će pomenuti tenkovi i vozila biti korisni Kijevu, budući da su ukrajinske trupe uglavnom obučene da koriste sovjetsku vojnu opremu. Markus Faber, govornik odbrane stranke FDP u nemačkom parlamentu, primetio je da se "mora intenzivnije obučiti" da bi se upravljalo Leopardom 1. Ipak, i on i njegova koleginica iz Zelene stranke Sara Nani su se složili da  "ako Ukrajinci žele da imaju tenk... onda bi trebalo da postoji izlaz".

Ruski vojni ekspert Viktor Litovkin takođe je pretpostavio da će biti potrebno "nekoliko nedelja" da se ukrajinske trupe obuče da rade na nemačkom hardveru. Štaviše, on je istakao da Kijev može očekivati poteškoće u pronalaženju odgovarajućeg topovskog oružja, koje se ne proizvodi u Ukrajini.

Rajnmetalov Handelsblat je takođe priznao da je veliki znak pitanja visio oko toga odakle će Ukrajina dobiti municiju. Prema izveštaju, većina zemalja je već izbacila iz upotrebe tenkove Leopard 1, sa nekoliko izuzetaka, poput Brazila.

Ne komentarišući pitanje ubojnih sredstava, predsedavajući je za novine rekao da bi ukrajinske trupe koje su imale dovoljno iskustva sa drugim tipovima tenkova mogle da budu obučene da upravljaju Leopard 1  "roku od nekoliko dana".

Od 24. februara, kada je Rusija pokrenula vojnu kampanju protiv svog suseda, Nemačka, zajedno sa brojnim drugim narodima, isporučuje oružje Ukrajini. Među poznatim isporukama je nekoliko hiljada protivtenkovskih i protivvazdušnih prenosnih projektila.

Leopard 1  Youtube/TankNutDave

(MONDO)