Na ruskom vojnom brodu "Moksva" 14. aprila došlo je do eksplozije za koju Kijev tvrdi da su je oni izazvali, a Kijev da je eksplodirala municija. Nakon potonuća broda još uvek nije poznato koliko je mornara poginulo, kao ni šta je bio uzrok da brod padne na dno Crnog mora. Očajni članovi porodice ipak ne odustaju od toga da dobiju odgovor šta se dešava sa njihovim sinovima, muževima i braćom koji su raspoređeni na ratištu u Ukrajini.
"Kada sam čula da je Moskva potonula, pozvala sam sve bolnice na Krimu. Mog sina nigde nije bilo. Rečeno mi je da pozovem kancelariju Ministarstva odbrane. Tamo su mi hladno rekli da je moj sin na listi nestalih. Pitam ih, 'Ali rekli su da su svi evakuisani sa broda' na šta mi je osoba sa kojom sam pričala odgovorila 'Ne znam, imam spisak nestalih i to vam govorim'. Počela sam da histerišem. Moj sin je upravo napunio 20 godina. Opet pitam 'Znači, nisu svi evakuisani?', i usledio je hladnokrvan odgovor 'Znači, nisu svi'. Kontaktiraćemo vas'", rekla je Olesija Dubinina, majka nestalog ruskog mornara sa potopljenog moskovskog broda Andreja Siromjasova za rusko izdanje lista Novaja - Evropa.
Ona navodi da su joj posle nekoliko poziva rekli da više ne zove, već da pošalje SMS.
"Na telefon se više nisu javljali, a na SMS odgovaraju sa samo 'Javićemo vam se'", kaže ona.
Majka Andreja Siromjasova kaže da joj je medicinska sestra u bolnici rekla da su šanse da njen sin preživi ako padne u more bile "ravne nuli", jer su šanse da prežive u tako hladnom i vetrovitom moru bile skoro nikakve. Ona dalje priča da se sa sinom, posle dužeg vremena čula dan pre potonuća "Moskve".
"Zvao me je sa nepoznatog broja, rekao mi da su im mobilni telefoni oduzeti i pozivi zabranjeni, a nije mogao da mi kaže gde se nalazi, jer ni sam nije znao, kao ni kada može da se vrati. Samo me zamolio da mu pošaljem 500 rubalja da kupi nešto u prodavnici. Poslala sam mu te pare", nastavlja Dubinjina.
Prema ruskom portalu "Meduza", rusko Ministarstvo odbrane i Komanda Crnomorske flote i dalje kriju informacije šta se dogodilo i koliko je mornara stradalo kada je potonuo brod "Moskva". Ovaj portal navodi da nije poznato koliko je ljudi činilo posadu broda u trenutku potonuća, jer je na brodu moglo biti najviše oko 680 mornara, iako se pretpostavlja da ih je bilo oko 500.
"Ne žele da nam pokažu spisak nestalih, samo nam kažu da li su naši sinovi na njemu ili ne", kaže Julija Čivova, koja takođe traga za sinom Andrejem. Ona dodaje da joj je sin pre odlaska rekao da mu je rečeno da ide na vojnu vežbu.
Osim nje, Dmitrij i Irina Škrebec traže sina Jegora. Oni su fotografiju i pismo svog sina postavili na rusku verziju Fejsbuka, VKontakte, ali objava posle nekog vremena uklonjena. Zatim su ponovo objavili fotografiju uz opis "Opet će obrisati". Ulijana Tarasova preko VKontaktea traži svog nestalog sina Marka, ali je njena objava odmah blokirana i uklonjena. Dmitrij Škrebec je za "Novu gazetu" rekao da su roditelji i supruge prepušteni sami sebi u potrazi za svojim sinovima i muževima i da od ministra odbrane ne mogu dobiti nikakvu korisnu informaciju.
On navodi da se sa roditeljima nestalih mornara sa Jalte, Alupke i Sankt Peterburga i zajedno sami traže svoju decu.
Supruga Ivana Vahruševa je portalu "Šema" potvrdila smrt svog supruga. Supruga Vahruševa kaže da je muž uspeo da joj kaže da je "brod pogođen" i da ima mnogo mrtvih i ranjenih. Poznato je da je poginuo i komandant "Moskve" kapetan prvog ranga Anton Kuprin.
Pogledajte posledice rata u Ukrajini:
(MONDO)