Kremlj je počeo da postavlja političke komesare sovjetskog tipa u ruska ministarstva i državne kompanije da izveštavaju predsedničku kancelariju o "emocionalnom stanju i raspoloženju" zaposlenih, piše "The Telegrapf".
U planu koji podseća na "paranoju Staljina iz 1930-ih", ovi politički zvaničnici moraju da obezbede da zvanična podrška Vladimiru Putinu u ratu u Ukrajini ostane "na dobrom putu", navodi se u tekstu.
"Ideja se rodila prošle godine i sada je postala posebno važna. Sličan posao je već obavljen, ali će ga sada koordinirati politički blok Kremlja", objavio je ruski list Komersant.
"Kroz ovaj sistem će zaposlenima na svim nivoima biti objašnjeni njihovi ciljevi i nacionalna politika i, u pravo vreme, 'signali' će biti poslati Kremlju", piše Komersant.
Komesari, koji će služiti kao zamenici ministara u državnim ministarstvima, biće direktno odgovorni predsedničkoj administraciji Kremlja. Zvanično, takozvana 'specijalna vojna operacija' nailazi na široku podršku ruske vlade, ali Kremlj je i dalje zabrinut zbog neposlušnosti u državnim institucijama.
Otvorena kritika rata, za koju je Putin rekao da je neophodna da bi se pobedili "nacisti", zabranjena je, a o žrtvama se ne sme govoriti. Kremlj je zaoštrio svoje propagandne poruke u Rusiji, prikazujući slovo "Z" na proratnim posterima i majicama i emitujući podršku invaziji na državnoj televiziji, navodi se u tekstu.
"Ali sa novim planom, koji bi predstavljao značajnu eskalaciju ruske državne kontrole, mogu se povući paralele sa Staljinovom upotrebom mreže doušnika i političkih komesara u vojnim strukturama i ministarstvima sa ciljem da privuče ljude na svoju stranu i obavesti ih o neistomišljenicima", navodi se u tekstu. Komersant je citirao troje ljudi koji rade u administraciji ruskog predsednika, koji su rekli da je ideja o nadzoru izneta na sastanku prošle godine nakon što su identifikovani "problemi lojalnosti" i da je rat povećao hitnost sprovođenja plana.
List je takođe citirao izvor u državnoj službi koji je objasnio kako se plan uvodi.
"Svaka divizija je imenovala osobu odgovornu za informisanje zaposlenih o aktivnostima podrške ruskoj vojsci i u tu svrhu su instalirani različiti vizuelni sadržaji", rekao je izvor.
Ovo nije jedini takav potez koji je napravljen u Rusiji – izdavačima udžbenika je navodno rečeno da izbrišu sve reference na Ukrajinu, a zvaničnici Kremlja sve češće govore da žele da izbrišu Ukrajinu sa mape, piše Komersant.
"Možete da pomenete kako smo spasili Kijev, ali više se ne može govoriti o bilo kakvoj nezavisnosti Ukrajine kao države", rekao je jedan izdavač za proopozicioni sajt zona.media, koji se uređuje van Rusije.
Drugi izvor je rekao da je njegova kompanija morala da prepravi 15 odsto sadržaja udžbenika zbog naloga da se izbrišu reference na Ukrajinu
"Dobili smo zadatak da napravimo kao da Ukrajina jednostavno ne postoji. Mnogo je gore kada se u udžbeniku jednostavno ne pominje zemlja", zaključio je on.
(MONDO)