Ruske trupe upotrebile su fosfornu municiju u istočnom selu Solovjovo, izjavio je načelnik donjecke regionalne vojne administracije Pavlo Kirilenko, preneo je BBC.
Dok fosfor nije klasifikovan kao hemijsko oružje prema Konvenciji o hemijskom oružju, upotreba zapaljivog oružja u blizini civila je nezakonita. Ruske snage su takođe ponovo granatirale selo Lastočkine, oštetivši stambenu kuću i prodavnicu, rekao je Kirilenko preko Telegrama.
Kako je naveo Kirilenko, Rusi sinoć gađali Avdijevku višecevnim raketnim bacačima "Grad", a ujutru je usledio vazdušni napad i dalje granatiranje. On je dodao da su oštećene stambene kuće i civilna infrastruktura. Moskva je svoj vojni fokus uglavnom usmerila na istočne države Donjeck i Lugansk, poznate kao region Donbas.
Beli fosfor
Među svim zapaljivim materijama koje se koriste u zapaljivoj municiji, beli fosfor zauzima posebno mesto. To je zbog njegovih jedinstvenih hemijskih svojstava i, pre svega, zbog temperature sagorevanja, koja dostiže 800-1000 stepeni Celzijusa. Još jedan važan faktor je sposobnost ove supstance da se spontano zapali pri interakciji sa kiseonikom u vazduhu. Kada sagoreva, beli fosfor emituje gust toksičan dim, koji takođe izaziva opekotine unutrašnjih disajnih puteva i truje telo.
Doza od 0,05-0,1 g je fatalna za ljude. Beli fosfor se dobija veštački interakcijom fosforita ili apatita sa silicijum dioksidom i koksom na temperaturi od 1600 stepeni. Spolja izgleda kao parafin, lako se deformiše i seče, što ga čini veoma pogodnim za opremanje bilo koje municije. Tu su i bombe punjene plastificiranim belim fosforom. Plastifikacija se postiže dodavanjem viskoznog rastvora.
Vrste zapaljive fosforne municije
Danas postoji nekoliko vrsta oružja u kojima je štetna supstanca beli fosfor:
- avionske bombe;
- raketne rakete;
- artiljerijske granate;
- minobacački meci;
- ručne bombe.
Prve dve vrste municije su najopasnije, jer imaju veći štetni potencijal od ostalih.
(MONDO)