Japanska carska vojska je već je i pre početka Drugog svetskog rata primenjivala metode biološkog ratovanja i medicinska testiranja na ljudima, uglavnom u Kini, pošto je zauzela Mandžuriju između 1931. i 1932. godine. Više stotina hiljada ljudi, a pojedini zapisi svedoče i broju iznad 200.000 ubijeno je u ovim zločinima protiv čovečnosti, prenosi "Njujork Tajms".
Japanska vojska, koja je tada okupirala veliki deo Kine, iselila je stanovnike osam sela u blizini Harbina, u Mandžuriji, da bi napravila mesto za štab Jedinice 731. Jedna od prednosti Kine, sa japanske tačke gledišta, bila je dostupnost "subjekata", odnosno ljudi, na kojima su vršili eksperimente. Te ljude su nazvali maruti, ili balvani, i oni su mahom bili simpatizeri komunista ili obični kriminalci. Većina su pak bili Kinezi, ali mnogi su bili i Rusi, iseljenici koji su živeli u Kini.
General Širo Iši bio je glavni lekar Jedinici 731 koja se bavila proučavanjem brojnih bolesti kako bi se utvrdila njihova potencijalna upotreba u ratovanju. Među njima su bile kuga, antraks, dizenterija, tifus, paratifus i kolera, navodi se u radu doktoa Roberta Petersona za Univerzitet Montana. Počinjeni su brojni zločini, uključujući inficiranje bunara kolerom i tifusom i širenje buva po kineskim gradovima koje su prethodno zaražene kugom.
Prema Petersonu, buve su bačene u glinenim bombama, koje su bačene sa visine od 200-300 metara. Zatvorenici su marširali po hladnom vremenu, a zatim su eksperimentisali kako bi se odredio najbolji tretman za promrzline.
Bivši pripadnici jedinice ispričali su medijima da su zatvorenici dozirani otrovnim gasom, stavljani u komore pod pritiskom dok im oči nisu iskočile, bilo je čak i seciranja živih i svesnih ljudi. Nakon rata, američka vlada je pomogla da eksperimenti ostanu tajni kao deo plana da Japan postane saveznik iz Hladnog rata, navodi se u izveštaju Njujork Tajmsa. Tek kasnih 1990-ih Japan je prvi put priznao postojanje jedinice, a tek 2018. su otkrivena imena hiljada pripadnika Jedinice, navodi Gardijan.
Takeo Vano (71) bivši medicinski radnik u Jedinici 731 koji sada živi ovde u severnom japanskom gradu Morioka, rekao je da je jednom video staklenu teglu visoku skoro dva metra u kojoj je jedan belac bio "ukiseljen" u formaldehidu. Čovek je bio isečen na dva dela, vertikalno, a gospodin Vano pretpostavlja da je bio Rus jer je tada u tom području živelo mnogo Rusa.
"U štabu Jedinice 731 bilo je mnogo drugih takvih tegli sa primercima. Sadržale su stopala, glave, unutrašnje organe, sve uredno obeleženo. Video sam uzorke na kojima je pisalo 'Amerikanac', 'Englez' i 'Francuz', ali većina su bili Kinezi, Korejci i Mongoli. Oni označeni kao američki bili su samo delovi tela, poput ruku ili stopala, a neke su poslale druge vojne jedinice", rekao je veteran Jedinice 731 koji je insistirao na anonimnosti.
Kada je dr Juasa postavljen na čelo klinike, rekao je, periodično je tražio od policije da seciraju komuniste, a oni su poslali jednog. Vivisekcija je bila samo za praksu, a ne za istraživanje, a dr Juasa kaže da je bila rutina među japanskim lekarima koji su radili u Kini tokom rata.
Taj istraživački program bio je jedna od velikih tajni Japana tokom i nakon Drugog svetskog rata: ogroman projekat razvoja oružja za biološki rat, uključujući kugu, antraks, koleru i desetak drugih patogena. Jedinica 731 japanske carske vojske sprovela je istraživanje eksperimentišući na ljudima i "testiranjem na terenu" bacajući na kineske gradove "bombe sa kugom", kako bi videla da li bi mogli da započnu izbijanje kuge.
Naučnici i bivši pripadnici jedinice kažu da je najmanje 3.000 ljudi ubijeno u medicinskim eksperimentima. Niko ne zna koliko ih je poginulo na "terenskom testiranju". Postaje očigledno da su se japanski oficiri zaduženi za program nadali da će upotrebiti svoje oružje protiv Sjedinjenih Država. Predložili su upotrebu balonskih bombi za prenos bolesti u Ameriku, a imali su plan u leto 1945. da iskoriste pilote kamikaze za bacanje buva zaraženih kugom u San Dijegu.
(MONDO)