Svet

NA DNU OGROMNE RUPE U KINI PRONAĐENA ŠUMA SA STABLIMA OD ČAK 40 METARA! Istraživači upozorili naučnike (VIDEO)

Autor Aleksandar Blagić

Na dnu ogromne vrtače (rupe) u Kini, pronađena je drevna šuma sa stablima koja su visoka i do četrdeset metara.

Izvor: YouTube/ New China TV/ Printscreen

Na dnu ogromne kraške vrtače (rupe) u Kini, pronađena je drevna šuma sa stablima koja su visoka i do četrdeset metara. Naučnici smatraju da bi tamo mogle da se pronađu do sada nepoznate vrste biljaka i životinja.

Istraživači pećina u regionu "Guangsu" u južnoj Kini dojavili su naučnicima da su pronašli veliku prirodnu rupu u kojoj se nalazi velika šuma. Radi se o najvećoj rupi od njih ukupno trideset koliko ih ima u okrugu "Leje". Ova rupa je dugačka 306 metara, široka je 150 metara, a njena dubina iznosi čak 192 metra, piše "Guardian".

Geolog Žang Juanhai iz kineskog geološkog zavoda rekao je za državnu novinsku agenciju "Sinhua" da navedena lokacija ima čak tri pećine i da se na dnu nalazi dobro očuvana drevna šuma. Ekspediciju tima za istraživanje pećina vodio je Čen Lisin.

"Satima smo pešačili da bismo došli do podnožja rupe i videli šta se u njoj nalazi. Ne bih se iznenadio kada bi u tim pećinama postojale vrste koje do sada nikada nisu otkrivene", izjavio je Lisin.

Krajolik je pun vrtača koje obično nastaju kada podzemne vode otapaju stene. Ova vrtača jedna je od retkih primeraka dubokih do kojih ipak dopire sunčeva svetlost (dopire do 200 metara dubine) što znači da tamo može da raste vegetacija. Na kineskom jeziku ovakve duboke jame nazivaju se "Tiankeng". Slične pećine mogu se naći još u Meksiku i Papua Novoj Gvineji.

Šta su kraške vrtače i kako one nastaju?

Vrtače ili ponikve su zatvorene depresije, najčešće ovalnog oblika, od metarskog do dekametarskog prečnika i dubine. Obično se tretiraju kao elementarni površinski oblici kraškog procesa. Najveći broj vrtača nastaje rastvaranjem. Predispoziciju za pojačano rastvaranje predstavljaju mehanički diskontinuiteti stenske mase - razlomi, međuslojne pukotine, a naročito mesta ukrštanja više razloma. U retkim slučajevima, vrtače mogu nastati provaljivanjem tavanica plitkih podzemnih prostorija i sleganjem tla. Tako nastali oblici nazivaju se salomne vrtače. Prema izgledu, postoje tri tipa vrtača: tanjiraste, levkaste i bunaraste. Vrtače su, po pravilu, masovna pojava. Javljaju se na zaravnjenim terenima, gde se vode duže zadržavaju na površini i obavljaju rastvaranje. 

(MONDO)