Zemlje članice Evropske unije planiraju i dogovaraju totalnu obustavu uvoza ruskog gasa i nafte, ali konkretnog i konačnog dogovora i dalje nema usled unutrašnje nesloge i određenih zemalja poput Mađarske koje "miniraju" koheziju EU. Prema rečima ruskog ministra finansija, Antona Siluanova, Rusiji treba oko 13,7 milijardi evra prihoda od izvoza ugljovodonika u 2022. godini da bi mogla da nastavi finansiranje svoje takozvane "specijalne ratne operacije".
"Ruska federacija treba da dobije još oko 13, 7 milijardi evra od svog izvoza ugljovodnika u 2022. godini. Deo tog prihoda će nameniti za nastavak ofanzive u Ukrajini", izjavio je u petak Anton Siluanov, ruski ministar finansija.
Siluanov je pojasnio finansijsku strukturu izvoza ugljovodonika i naveo je na koji način će se novac od prihoda distribuirati.
"Ocenjujemo da bi dodatni prihodi od ugljovodonika mogli da iznose oko 13 milijardi evra, pokazuju procene koje smo radili sa ministarstvom za ekonomski razvoj i kapitalne investicije. Ranije smo deo tog prihova stavljali u zalihe, ali ove godine je plan da se sve potroši. Ta količina novca će nam omogućiti da više novca damo penzionerima, porodicama sa malom decom i deci sa posebnim potrebama. Imamo zaista mnogo sredstava", naveo je ministar.
Zemlje članice Evropske unije planiraju da uvedu embargo na uvoz nafte, ali konkretnog i zvaničnog dogovora i dalje nema. Nemačka je jedna od vodećih zemalja koje su skoro skroz postale energetski nezavisne od Rusije, dok države poput Mađarske "sabotiraju" zajedništvo EU.
(MONDO)