PUTIN UMEŠAN U NAJVEĆU KOKAINSKU AFERU U RUSIJI?! Pošiljka misteriozno nestala, sve upućuje na šefa Kremlja!

U Sankt Peterburgu 1993. godine zaplenjena je najveća pošiljka kokaina u Rusiji - nešto više od tone "belog"

Profimedia

U Sankt Peterburgu 1993. godine dogodila se najveća zaplena kokaina u Rusiji. Pošiljka je bila kamuflirana u konzerve mesa naručene iz kabineta gradonačelnika, čiji je Putin u to vreme bio savetnik. Zaplenjeni kokain je ubrzo nestao, a sada su otkriveni novi detalji. U priči se pominje i tadašnji savetnik gradonačelnika Sankt Peterburga, a sadašnji predsednik Rusije, Vladimir Putin, prenosi Radio Slobodna Evropa

Zamućeni snimak iz tog vremena, koji je snimila ruska obaveštajna služba, pokazuje "najveću zaplenu kokaina u istoriji Rusije" korišćenu u medicinske svrhe. Viktor Čerkezov, tadašnji visoki policijski zvaničnik u Sankt Peterburgu na konferenciji za novinare pohvalio se velikim uspehom te najavio da će zaplenjeni kokain biti iskorišten u medicinske svrhe.

Lokalni list, koji je uređivala Čerkezinova supruga, pisao je tada da je kokain "pretvoren u medicinske svrhe na tajnoj lokaciji", ali je RSE pisao da je novinar kasnije priznao da je imao povez preko očiju na "tajnoj lokaciji" i da nikada nije video kokain. Čerkezov je bio blizak Putinu, koji je tada bio načelnik gradskog odeljenja za spoljne poslove, a pre toga su zajedno služili u KGB-u. Kada je Putin postao šef FSB-a 1998. godine, ruske obaveštajne službe, naslednice KGB, imenovao je Čerkeza za svog zamenika.

RSE piše da je misterija nestalog kokaina u međuvremenu bila predmet nekoliko novinarskih istraga i mnogo spekulacija. Bivši čovek KGB-a tvrdi da je Putin bio umešan u šverc droge, a britanskim istražiteljima je rekao da je bivši agent FSB Aleksandar Litvinjenko, otrovan polonijumom u Londonu 2006. godine, koji je imao dokaze o Putinovoj umešanosti u nestanak zaplenjene pošiljke kokaina. 1990-ih.

Pošiljka je upućena u kabinet gradonačelnika

Ovo nikada nije dokazano, ali RSE piše da je istraga njihovih novinara bacila novo svetlo na događaje iza kulisa u prvim godinama Putinovog dolaska na vlast.

"Kao što znate, Rusija je imala veliki problem sa korupcijom početkom 1990-ih. Bilo je lako podmititi carinike“, rekao je u intervjuu za RSE Šemtov Mihtavi, koji je šest godina proveo u izraelskom zatvoru zbog šverca kokaina. Bio je član kriminalne grupe i kasnije je o tome napisao knjigu pod naslovom "Operacija Akapulko“.

"Došao sam u Holandiju i tamo potražio prijatelja. Zamolio me je da sredim kontejner kokaina iz Kolumbije u Rusiju. Trebalo je da dobijem između četiri i pet miliona dolara", rekao je Mihtavi za RSE.

Droga je bila sakrivena u konzervama mlevenog mesa koje su navodno naručene iz kabineta tadašnjeg gradonačelnika Sankt Peterburga Anatolija Sobčaka. Ali nikada nije dokazano da su Sobčak i njegov zamenik Putin znali šta se zaista nalazi u pošiljci. Mihtavi, međutim, tvrdi da je Sobčak ipak znao.

"Nemam dokaza, ali Sobčak... znao je. Trebalo je da dobije nešto novca od toga. Vidite adresu, piše da je pošiljka poslata u sanitarno odeljenje Kancelarije gradonačelnika Sankt Peterburga“, rekao je Mihtavi koji je imao dokumente s adresom na koju je poslana pošiljka navodnih konzervi s mesom.

RSE/RL piše da se u ranije neobjavljenim dokumentima izraelske policije navodi ime još jednog osumnjičenog, Oskara Donata, poznatog biznismena iz Sankt Peterburga. Uhapšen je, ali je ubrzo pušten zbog nedostatka dokaza. Kokain je, navodno, poslat na Donatov privatni carinski terminal, registrovan u gradskom Odeljenju za spoljne poslove, koje je neposredno pre toga vodio Putin. U dokumentima se pominje i vozač Vasilij Didenko, kojeg je angažovao jedan od Mihtavijevih saradnika. I Sobčak i Donat su danas mrtvi. Na konferenciji za novinare 1993. Čerkezov je najavio suđenja u vezi sa zaplenjenim kokainom, ali se to nikada nije dogodilo. Presude su izrečene u Izraelu.

(MONDO)