PUTIN ĆE PROGLASITI POBEDU I PREKID VATRE? Vojni stručnjaci otkrili šta će biti "prekretnica" - Ukrajinci neće popustiti

Vojni istoričar Filip O'Brajen tvrdi da bi Rusija uskoro mogla da ponudi "prekid vatre".

Profimedia

Severodonjeck i susedni Lisičansk su poslednji veliki gradovi u Luganskoj oblasti koji su još pod kontrolom Kijeva. Ukrajina je prikupila dovoljno snage da odbije ruske napade u Severodonjecku, ali nijedna strana nije spremna da se povuče, izjavio je gradonačelnik tog strateški važnog grada na istoku Ukrajine Oleksandr Stjuk.

Na ulicama Severodonjecka vode se žestoke ulične borbe, rekao je Stjuk i dodao da je Ukrajina "usredsredila dovoljno snaga i resursa da odbije ruske napade".

Zauzimanje Severodonjecka i Lisičanska ruskoj vojsci bi omogućilo dolazak do administrativne granice regiona. Odatle bi onda mogla da napreduje dalje na zapad, ka Kramatorsku, drugom adminstrativnom centru u Donjeckoj oblasti. Kramatorsk je jedan od poslednjih velikih industrijskih gradova u Donbasu koji je još uvek u potpunosti pod kontrolom Kijeva.

Prekid vatre

Vojni istoričar Filip O'Brajen rekao je da bi Rusi uskoro mogli da ponude prekid vatre, piše "Bild". Kada su ruske trupe izvršile invaziju na Ukrajinu 24. februara, Putinov plan je bio da okupira zemlju u "blickrigu". Ruska vojska od 100.000 ljudi napala je Ukrajinu istovremeno iz tri pravca. Ali plan nije uspeo, pa su početkom aprila Rusi su ofanzivu prebacili na Istočnu Ukrajinu. Ovde se njihove trupe kreću stabilno, iako veoma sporo.

Britansko ministarstvo odbrane je u nedelju saopštilo da iako su ruske snage napredovale na istoku Ukrajine ti dobici su bili "spori i skupi" u okviru ruske "strategije iscrpljivanja", preneo je CNBC ukazujući da se "specijalna vojna operacija" već razvukla na preko 100 dana.

Neefikasne metode

O'Brajen ukazuje da ruske metode podsećaju na Prvi svetski rat i da su "veoma neefikasne".

"Zbog velikih gubitaka ratnog materijala oni jednostavno nemaju priliku da brzo napreduju. Čak i ako bi Rusi uspeli da "probiju rupu" u odbrambenim linijama, oni bi to retko mogli da iskoriste i dobiju prednost", rekao je on švajcarskom "Sontagscajtungu".

Rusija će da objavi pobedu

Ipak, kraj ofanzive je i dalje teško predvideti, ističe "Bild". O'Brajen smatra da Moskva želi da zauzme što veći deo Donbasa, a onda da objavi pobedu.

"Oni okupiraju Donbas, ponude prekid vatre i pokušavaju da okončaju rat i da se otarase nekih sankcija", rekao je vojni istoričar. Čim je Putin najavio "pobedu" u Donbasu, bilo bi održano "nekoliko lažnih referenduma", sa rezultatom da su okupirane teritorije želele da se pridruže Rusiji, rekao je ekspert i dodao da, "prema trenutnom statusu, Ukrajina ne bi prihvatila prekid vatre".

"Sve dok Kijev oseća da ima podršku koja mu je potrebna, dokle god Ukrajinci mogu da nastave da jačaju svoje oružane snage, malo je verovatno da će prihvatiti prekid vatre koji nudi Rusija",  ocenio je O'Brajen, dodajući da je to "sasvim ispravno jer bi izgubili 20 odsto svoje zemlje".

(MONDO)