Vladimir Putin, predsednik Rusije, obratio se danas svim diplomcima vojnih fakulteta. Najavio je da će ruska vojska do kraja godine dobiti najsavremenije oružje u vidu PVO "S-500" sistema, kao i tešku interkontinentalnu balističku raketu "Sarmat".
"Nastavićemo da razvijamo i jačamo naše oružane snage, uzimajući u obzir potencijalne vojne pretnje i rizike, a na osnovu lekcija savremenih oružanih sukoba, i unapredićemo njihovu borbenu snagu“, rekao je Putin.
Putin je zatim rekao da je izvedeno uspešno testiranje teške interkontinentalne balističke rakete Sarmat.
"Planirano je da do kraja godine prvi kompleks bude u primeni u vojsci", rekao je Putin.
Zatim je rekao i da se najsavremeniji anti-raketni sistem i protiv-vazdušni odbrambeni sistem S-500 već doprema ruskim oružanim snagama.
"Među prioritetnim oblastima je opremanje trupa novim sistemima naoružanja koji će odrediti borbenu efikasnost vojske i mornarice u narednim godinama i decenijama“, istakao je Putin.
SAD, Velika Britanija i Australija su u septembru 2021. godine potpisale sporazum o vojno-tehničkoj saradnji, poznatiji kao "AUKUS". Prvi cilj ovog sporazuma je pomoć Australiji u nabavci podmornica koje će nositi nuklearnu raketu kao i zajedničko razvijanje hipersoničnih raketa. Prema navodima vojnih stručnjaka, "Prometej" poseduje tehnologiju potrebnu za presretanje i obaranje hipersoničnih raketa!
Po svojim karakteristikama, dometu i brzini leta, raketa "Sarmat" nema rivala u svetu. Može da napada ciljeve i kroz Severni i Južni pol, savladavajući sisteme protivraketne odbrane, i takođe može da pogodi mete bilo gde u svetu, tvrde ruski eksperti.
Šta je PVO sistem S-500 i kolika je njegova moć?
S-500 Prometej je ruski raketni anti-balistički sistem zemlja-vazduh, namenjen da zameni postojeći raketni sistem A-135 koji je "podrška" sistemu S-400. Vrlo je sličan američkom terminalskom odbrambenom sistemu. "Prometej" je dizajniran za presretanje i uništavanje interkontinentalnih balističkih raketa, hipersoničnih krstarećih raketa i letelica, za protivvazdušnu odbranu kao i za zaustavljanje aviona. Radijus uništenja ciljeva mu je oko 600 kilometara.
(MONDO)