Brojni ruski sistemi protivvazdušne odbrane u istočnoj Ukrajini sve više ograničavaju efikasnost ukrajinskih dronova, potkopavajući važne ukrajinske sposobnosti u ratu, piše Američki institut za ratne studije. Džek Deč iz časopisa Forin Polisi citirao je nekoliko anonimnih ukrajinskih zvaničnika i vojnog osoblja da su ukrajinske snage u velikoj meri zaustavile upotrebu turskih dronova Bajraktar, koji su korišćeni sa velikim efektom ranije u ratu, a sve za poboljšanje sposobnosti ruske protivvazdušne odbrane.
Takođe, ukrajinski zvaničnici su, kako se izveštava, sve više zabrinuti da bi američke bespilotne letelice "Grey Eagle", za koje se pričalo da su SAD donirale Kijevu, takođe mogle da budu laka meta ruskih sistema protivvazdušne odbrane iznad Donbasa.
O tome su javno govorila i dva ukrajinska pilota koji su 'otvorili dušu' za ratnu zonu. I oni su priznali da su turski Bajraktari praktično beskorisni kada se suoče sa sve snažnijom ruskom protivvazdušnom odbranom i jasno su stavili do znanja da su više zainteresovani za bilo kakav plan da ih obuče na modernijim zapadnim borbenim avionima, kao što je proizvodnja američke F-16. Čini se da njihovi komentari ukazuju na širu debatu koja je sada u toku između pilota i višeg rukovodstva o prioritetima kada je u pitanju jačanje ukrajinskih vazdušnih snaga.
Ukrajinske snage su navodno smanjile operacije na 20 do 30 letova dnevno i suočavaju se sa nedostatkom aviona dostupnih za aktivne pilote. Ruske snage verovatno daju prednost raspoređivanju protivvazdušne odbrane u istočnoj Ukrajini kako bi se poništile operacije ukrajinskih aviona i zaštitili artiljerijski sistemi na koje se ruske snage oslanjaju da bi ostvarile napredak, piše Institut za proučavanje rata. Međutim, ukrajinsko vazduhoplovstvo i naoružani dronovi su i dalje aktivni na drugim delovima ratišta, pa su prošle nedelje izveli nekoliko uspešnih napada na ciljeve u oblasti Herson.
MONDO redakcija informacije o sukobu u Ukrajini prenosi u skladu sa dužnom novinarskom pažnjom, koristeći izvore koji se oslanjaju na dugogodišnji kredibilitet kada je u pitanju istinitost informacija koje objavljuju. Svesni smo činjenice da se u informacije o ratu često umeša i propaganda, naročito kada su manje relevantni izvori u pitanju. Zbog toga pozivamo vas, naše čitaoce, da nam skrenete pažnju ukoliko primetite netačnu informaciju, kako bismo ispravili nenamerne greške. Pišite nam na redakcija@mondo.rs.
(MONDO)