Čelnici obaveštajnih agencija SAD i Velike Britanije zajedno su se pojavili pred kamerama i na događaju bez presedana upozorili svet na pretnju koja dolazi iz Kine! Direktor FBI Kristofer Rej, kao i čelnik MI5 Ken Mekalum, upozorili su da je Kina dugoročna pretnja planeti zbog mešanja u politička dešavanja. Istorijsko zajedničko pojavljivanje dvojice obaveštajnih zvaničnika dogodilo se u štabu MI5 u Londonu, a obratili su se medijima i izneli vrlo ozbiljne optužbe na račun Kine, prvenstveno vezane za industrijsku špijunažu.
"Najveća dugoročna pretnja našoj ekonomskoj i nacionalnoj bezbednosti, Kina, umešala se i u nedavne izbore. Izazov pred kojim smo sada oduzima dah, kineska vlada ima misiju da ukrade našu tehnologiju", rekao je Rej.
Mekalum je kazao da MI5 sada vodi sedam puta više istraga vezanih za Komunističku partiju Kine u poređenju sa periodom od pre samo par godina, odnosno 2018. godine.
"Nalazimo se pred izazovom koji bi mogao da promeni celu igru. U maju smo uspeli da osujetimo sofisticiranu pretnju našem vazdušnom prostoru, a imamo i slučaj u kojem je naš stručnjak za avijaciju preko Interneta dobio ponudu za posao. Odveden je u Kinu gde su ga ugostili, da bi mu potom zatražili tehničke informacije o vojnim letelicama", rekao je on.
Mekalum je dodao da se MI5 umešao u taj slučaj i uspeo da obustavi pretnju, ali je naveo i da je jedna inženjerska kompanija ostala bez svoje tehnologije i morala da bude zatvorena. Svemu je prethodila navodna ponuda kineske kompanije.
Rej je naveo mešanje Kine u kongresne izbore ovog proleća, jer nisu želeli da bude izabran kritičar tamošnje vlasti i nekadašnji demonstrant sa trga Tjenanmen.
"Zato su unajmili privatnog detektiva da iskopa nešto o njemu. Kada to nisu uspeli, pokušali su da fabrikuju aferu sa prostitutkom, a potom predložili da se inscenira saobraćajna nesreća", otkrio je on.
"Kina uči mnoge lekcije iz rata u Ukrajini, i pokušava da se izoluje dovoljno da je ne pogode sankcije kakve su uvedene Rusiji. Ako bi Kina izvršila invaziju na Tajvan, ekonomski udar bi bio mnogo snažniji nego ovogodišnji, zapadne investicije u Kini praktično bi postale taoci a lanci snabdevanja bili bi prekinuti. Nemamo nikakav razlog da mislimo da je njihovo interesovanje za Tajvan smanjeno", rekao je direktor FBI.
"Kina predugo računa na to da je ostatak sveta smatra prioritetom drugog reda, i više ne leti ispod radara", zaključio je Rej. Pročitajte i šta bi se desilo kada bi Kina napala Tajvan!
(MONDO)