Ukrajina je angažovana u kontraofanzivi koja ima za cilj stvaranje "haosa unutar ruskih snaga" udarajući po linijama snabdevanja osvajača duboko u okupiranim teritorijama, rekao je ključni savetnik predsednika Vladimir Zelenski.
Mihail Podoljak je za Gardijan rekao da bi moglo biti još napada u "sledeća dva ili tri meseca“ sličnih misterioznim napadima od utorka na železnički čvor i vazdušnu bazu na Krimu, kao i prošlonedeljni napad na ruske ratne avione na aerodromu Saki na poluostrvu.
Rusija je saopštila da je požar u utorak izazvao eksplozije u skladištu municije u okrugu Džankoi na Krimu – incident za koji je Podoljak rekao da podseća da je "Krim koji su okupirali Rusi reč o eksplozijama u skladištu i velikom riziku od smrti za osvajače i lopove“.
Ukrajina nije preuzela odgovornost za napade. Oni su naveli ruske turiste da u panici beže sa Krima. U utorak su bili redovi ispred železničke stanice u regionalnoj prestonici Simferopolju.
Ministarstvo odbrane u Moskvi saopštilo je da se bavi slučajevima sabotaže i preduzima "neophodne mere" za sprečavanje daljih epizoda.
Govoreći iz predsedničkih kancelarija u Kijevu, Podoljak je rekao: "Naša strategija je da uništimo logistiku, linije snabdevanja i skladišta municije i druge objekte vojne infrastrukture. To stvara haos u njihovim sopstvenim snagama."
Savetnik, koji se često opisuje kao treća najmoćnija ličnost u zemlji, rekao je da je pristup Kijeva bio u suprotnosti sa upotrebom tupe artiljerijske moći Moskve da osvoji teritoriju u regionu Donbasa na istoku, zbog čega su ruske trupe uništile gradove kao što su Mariupolj i Sjevjedonjeck kako bi da dobije teritoriju.
"Dakle, Rusija je na neki način naučila sve da kontraofanziva zahteva ogromnu količinu ljudstva poput džinovske pesnice i samo ide u jednom pravcu“, rekao je on, ali "ukrajinska kontraofanziva izgleda veoma drugačije. Mi ne koristimo taktiku 60-ih i 70-ih godina prošlog veka.“ Međutim, ove primedbe bi se takođe mogle protumačiti kao priznanje da se Ukrajina bori da prikupi količinu ljudi i vojnog materijala koja je potrebna da izdrži punu kontraofanzivu u jug zemlje, što obično zahteva superiornost tri ili više vojnika nad jednim.
Umesto toga, Ukrajina je pokušala da odseče Herson, jedini grad koji Rusija drži na zapadnoj obali reke Dnjepar, tako što je oštetila drumske i železničke mostove koristeći novoisporučenu zapadnu raketnu artiljeriju do tačke u kojoj Rusija više nije u mogućnosti da se snabdeva svoje snage efikasno.
Podoljak je tražio "još 50, 60, 80“ MLRS (raketni sistemi sa više lansiranja) na vrhu postojećeg arsenala od oko 20, od kojih su 16 Himari na kamionima koje su isporučile SAD. Tri – M270 sa guseničarima – stigle su iz Velike Britanije, a obećana su još tri, koje je savetnik opisao kao „veoma dobre“.
Uz pomoć raketa dugog dometa koje je isporučio zapad, Podoljak je dodao da se Ukrajina nada da će degradirati snagu osvajača kroz "nedostatak zaliha i nedostatak municije“ što će "naterati Ruse da se bore kao u prvim mesecima rata“. U ranoj fazi sukoba, neorganizovana ruska vojska nije uspela da zauzme Kijev nakon što su se invazione snage zakrčile u nizu saobraćajnih gužvi na putevima koji vode u grad, što ih je učinilo ranjivim za ukrajinsku pešadiju i protivtenkovsko oružje.
Predsednički pomoćnik je sugerisao da je prošlonedeljni napad na vazdušnu bazu mogao biti delo partizana, ali je zaigrano odbacio svaku sugestiju da je to mogao biti nesrećan slučaj, kao što je Moskva sugerisala neposredno nakon toga.
Podoljak je rekao da Rusi imaju "drugačiju fiziku“ ako veruju da su eksplozije rezultat odbačenih cigareta koje su izazvale eksploziju deponija municije, pre nego što su očekivali ponavljanje takvih napada iza linija u budućnosti.
"Svakako se slažem sa ruskim ministarstvom odbrane, koje predviđa još ovakvih incidenata u naredna dva, tri meseca. Mislim da bismo mogli da vidimo više takvih dešavanja“, rekao je Podoljak.
On je takođe signalizirao da Ukrajina Krimski most koji povezuje okupirano poluostrvo sa ruskim kopnom smatra legitimnim vojnim ciljem. "To je nelegalna gradnja i glavna kapija za snabdevanje ruske vojske na Krimu. Takve objekte treba uništiti“, rekao je on.
Iako je Ukrajina odbila da preuzme javnu odgovornost za napad na vazdušnu bazu Saki, učinila je to privatno, a incident se dogodio u trenutku kada je niz ruskih strateških ciljeva pogođen duboko iza linije fronta.
U ponedeljak su se pojavile spekulacije da je Jevgenij Prigožin, ruski biznismen, koji je navodno povezan sa privatnom vojnom kompanijom Vagner, mogao biti ranjen ili ubijen u ukrajinskom raketnom udaru u Donbasu.
(MONDO)