Svet

NE MOŽE IM NIKO NIŠTA - DŽABE SANKCIJE, RUSIJA SE SNAŠLA! Evropa u šoku, zbog NATO članice Kremlj na dobitku!

Autor Sara Gajić

Kako Rojters prenosi Turska je ove godine udvostručila uvoz ruske nafte.

Izvor: Profimedia

Snalažljivost Rusije vidimo na delu, jer je Turska ove godine udvostručila uvoz ruske nafte, prema podacima Refinitiva koje je preneo Rojters, što je čini jednom od nekolicine zemalja koje su zakoračile u jaz koji su ostavili evropski kupci. Uvoz je do sada iznosio oko 200.000 barela dnevno u 2022. godini, u odnosu na 98.000 u istom periodu 2021. godine, saopštio je Rojters u ponedeljak.

Turska je jedna u grupi zemalja koje su ove godine naglo povećale kupovinu ruske nafte, pošto su zapadni kupci izbegavali naftu iz te zemlje nakon invazije Vladimira Putina na Ukrajinu.

Iako su zapadne sankcije omogućile da se trgovina energentima nastavi, neke kompanije i zemlje u Evropskoj uniji su se "samosankcionisale“ i izbegavale da imaju dodira sa ruskim proizvodima, što je dovelo do oštrog pada uvoza. Ipak, ruska proizvodnja i izvoz nafte su ostali jaki jer su drugi kupci pojačali i povećali kupovinu.

Sankcije znače da se ruska nafta trguje sa popustom u odnosu na međunarodne referentne cene, što je čini privlačnijom.

Glavne turske rafinerije povećale su uvoz ruske nafte, dok su smanjile kupovinu sa Bliskog istoka i Severnog mora, preneo je Rojters.

Povećanje dolazi kako Turska — koja nije u Evropskoj uniji i koja je izbegla sankcionisanje Rusiji — postaje sve bliža Moskvi. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan sastao se u avgustu sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i dogovorio se o jačanju ekonomske saradnje.

Indija i Kina, još dve zemlje koje su produbile veze sa Rusijom, takođe su naglo pojačale kupovinu nafte. Prema Međunarodnoj agenciji za energetiku, ruska proizvodnja nafte održala se u 2022. znatno bolje nego što se očekivalo. Podaci IEA pokazali su da je proizvodnja praktično nepromenjena od 2021.

"Preusmeravanje tokova ka Indiji, Kini, Turskoj i drugima, zajedno sa sezonski većom ruskom domaćom tražnjom, ublažilo je gubitke uzvodno“, saopštila je IEA ranije u avgustu.

Međutim, primećuje se da bi planovi EU da postepeno ukine ogromnu većinu uvoza nafte iz Rusije do početka sledeće godine verovatno doveli do većeg pada proizvodnje.

(MONDO)