Da nije bilo intervjua načelnika italijanskog generalštaba admirala Đuzepea Kave Dragone dnevnom listu La Republika, niko nikada ne bi saznao da su brodovi ruske ratne mornarice upali u Jadransko more i navodno naneli znatnu štetu.
Ulazak ruskih brodova u Jadransko more, iako su se držali međunarodnih voda i time nisu prekršili ni jedno pravilo pomorskog prava, ipak je označen kao značajna provokacija. Zanimljivo je da su do raspada SSSR-a takve akcije bile gotovo svakodnevne i smatrane su normalnim.
Ruska mornarica samo bleda senka
Današnja ruska mornarica je samo senka bivše sovjetske. Ostaci ostataka sa brodova uglavnom starijih od oficira i mornara koji na njima moraju da plove, tvrdi Mario Galić u svom tekstu koji je napisao za Index.hr.
Kako prenosi La Republika, tri ruska ratna broda uplovila su u Jadran 22. jula. Najmoćnija od njih je krstarica Varjag, koja je, između ostalog, naoružana sa šesnaest velikih supersoničnih protivbrodskih raketa P-1000 Vulkan, prvobitno razvijenih za potapanje američkih nosača aviona.
Ali Varjag je zaplovio daleke 1983. godine i pravo je čudo da je uspeo da stigne do Otranta. Sve na njemu je odavno zastarelo, što su Ukrajinci dokazali kada su u aprilu ove godine potopili krstaricu "Moskva“ iste klase. Ako bi Ukrajinci u tome uspeli, Varjag ne bi imao šanse protiv NATO snaga.
Najdublje u Jadran "utrčao” je razarač Admiral Tribuc, takođe porinut daleke 1983. godine. Pripada klasi Udalo, prvobitno razvijenoj za protivpodmorničke operacije, tako da je relativno bezopasan za sve ostale ratne brodove.
Sve ovo se vezuje za novu rusku pomorsku strategiju, koju je Putin potpisao 31. avgusta, a u kojoj se, između ostalog, navodi da je čitav Mediteran područje delovanja ruske mornarice.
Da podsetimo, prema rekonstrukciji italijanskog dnevnika, ruski brodovi su 22. jula blokirali ulazno-izlaznu rutu iz Jadranskog mora kako bi pokušali da spreče kretanje američkog nosača aviona. To je dovelo do ogromnog porasta tenzija i niza manevara NATO i ruskih brodova u toj oblasti.
(MONDO/Index.hr)