Prema iranskom shvatanju islamskog zakona, o kazni ubice odlučuju rođaci žrtava ubistva, a ne država, što je dovelo do toga da ćerka (19) mora da pogubi sopstvenu majku Marjam Karimi. Ćerka je u Iranu pogubila sopstvenu majku tako što je nogom sklonila stolicu dok je majka bila namestila omču oko vrata i popela se na stolicu, nakon što je osuđena na smrt zbog ubistva svog muža.
Muž Marjam Karimi je navodno godinama nju zlostavljao i odbijao je da se razvedu, prenosi britanski "Dejli miror". Marjamin otac Ebrahim pokušao je da ubedi svog zeta da njegovoj ćerki odobri razvod, ali bezuspešno, a zatim je, prema izveštajima, bio saučesnik u ubistvu.
Marjaminoj ćerki (19) je rečeno kako je njen otac umro samo nekoliko nedelja ranije pre nego što je trebalo da budu pogubljeni njena majka i njen deda. Marjam i njen otac su 22. februara 2021. godine prevezeni u kazneno-popravnu ustanovu, a samo nekoliko nedelja kasnije, ćerka je odvedena u centralni zatvor Rašt da izvrši ubistvo svoje majke tako što je sklonila stolicu na kojoj je stojala njena majka sa omčom oko vrata.
Otac Marjame i deda ćerke koja je morala da ubije svoju majku, Ebrahim, išao je da svedoči stravičnom trenutku ubistva njegove ćerke od strane njegove unuke. U junu iste godine je i on pogubljen u istom zatvoru.
Direktor kancelarije za ljudska prava u Iranu, Mahmud Amiri-Mogadam, govorio je o pravosudnom sistemu u Iranu i rekao je da on “pretvara” žrtve u krvnike. Istakao je da iranski krivični zakon promoviše i podstiče nasilje u društvu.
"Iranski krivični zakon ne samo da ima nehumane kazne, već i promoviše nasilje nad društvom. U slučajevima ubistva kada govore o ‘Kisasu‘, ili 'odmazdi u naturi', ono što oni zapravo rade je da odgovornost za pogubljenje prebacuju na pleća porodice žrtve ubistva. Dakle, od žrtve se pravi dželat. Stvari postaju još brutalnije kada imamo ubistva u porodici", naveo je direktor kancelarije za ljudska prava u Iranu.
Mahmud kaže da režim dovodi dete u “nemoguću situaciju” jer prilaze detetu kada napuni 18 godina pre nego što ga zamole da odluči o sudbini svog člana porodice. Rekao je da je dete stavljeno u nemoguću poziciju jer je njena majka ubila njenog oca, a onda ona mora da donese odluku o sudbini majke koja je počinila ubistvo. Dodao je i kako režim vrši psihološki pritisak na porodicu ukoliko žrtva zločina ne želi da počini odmazdu.
"Oni su dete doveli u nemoguću situaciju, da kažu 'tvoja majka ti je ubila oca', a ti ćeš odlučiti o njihovoj sudbini. Nateraju ih da se osećaju krivima ako ne traže odmazdu. To se radi pomoću psihološkog pritiska, to se radi na veoma suptilan način“, rekao je on.
(MONDO)